Poriadne úroky a dobrá správcovská spoločnosť. Zabezpečte si slušný dôchodok teraz!

Prečítajte si štyri dôvody, prečo by sa mal každý sporiteľ zaujímať o svoje úspory a o výpis zo svojho dôchodkového účtu, odporúča špecialista Salve Radoslav Papánek.

Pred nedávnom dostali sporitelia v druhom pilieri výpis  z osobného dôchodkového účtu. Dôchodkové spoločnosti posielali spolu z výpisom aj tlačivo na zmenu fondov. Moja skúsenosť je že väčšina klientov obálku ani neotvorí a založí doma do zásuvky alebo otvorí, a keďže nerozumie výpisu založí a nezaujíma sa o svoje úspory v druhom pilieri. Toto je veľká chyba ktorá v budúcnosti ovplyvní dôchodok každého sporiteľa.

Postarajte sa o vyššiu penziu

Je dôležité zaujímať sa o výpis a o úspory v druhom pilieri z viacerých dôvodov.

Prvý je, že ak si správne nastavíte zvolený fond môžete mať na dôchodku vyšší mesačný dôchodok aj o niekoľko 100 Eur . K 7. aprílu 2017 dlhopisové fondy zarobili sporiteľom od  vzniku ročne od 1,99% - 2,84%. Tu má svoje úspory uložené najviac sporiteľov. Zmiešané fondy zarobili od vzniku ročne od 2,54% - 3,33%. Tieto fondy majú iba dve dôchodkové spoločnosti a je tam uložených malé percento úspor. Akciové fondy zarobili od vzniku ročne od 2,23% - 3,68%. Indexové fondy zarobili od vzniku ročne od 10,03% - 12,33%.

Ak sa pozrieme na zhodnotenie za posledný rok tak dlhopisové fondy zarobili sporiteľom  od 0,4% - 2,51% zmiešané od 8,3% - 9,01% akciové od 8,41% - 22,31% a indexové od 21,94% – 26,19% Z uvedeného vyplýva, že najviac zarobili sporiteľom indexové fondy paradoxne, ale svoje úspory tam má najmenej sporiteľov.

Nakupujte rozumne

Teraz je dôležite sa vyhnúť chybe, ktorú môže sporiteľ urobiť v dnešnej dobe, ak si pozrie zhodnotenie fondov a zistí, že indexové fondy zarobili najviac, tak presunie všetky svoje úspory z dlhopisového fondu do indexového lebo dlhopisový fond zarába predsa menej ako indexový. Tu treba uplatniť pravidlo, kupujem vtedy, keď sú trhy dole a predávam vtedy, keď sú trhy hore.

Aj tovar v obchode kupujeme, keď je cena dole a nie, keď je cena tovaru hore (najvyššia) tak ako je to teraz s akciovými a indexovými fondami. Je dobre poradiť sa s odborníkom, aby sporiteľ neurobil chybu.

Záleží aj na správcovskej spoločnosti

Druhy je, že si viem porovnať, či moja dôchodková spoločnosť mi dostatočne zhodnocuje úspory, pretože raz za rok môžem bez poplatku presunúť svoje úspory do inej dôchodkovej spoločnosti, ak nie som spokojný, ako mi dôchodková spoločnosť zhodnocuje úspory. Stačí si vyžiadať zo sociálnej poisťovne akceptačný list, ktorý vydajú na počkanie a zadarmo a potom už iba podpísať zmluvu s novou dôchodkovou spoločnosťou a už sa sporiteľ nemusí starať o nič. Dôchodkové spoločnosti si všetko vybavia medzi sebou a klientovi pošlú iba oznámenie že vykonali zmenu.

Dôveruj ale preveruj

Tretí je, že si viem skontrolovať, či mi zamestnávateľ, štát alebo sociálna poisťovňa posiela príspevky na môj účet v dôchodkovej spoločnosti .

Zmeňte si dôležité údaje

Štvrtý je, že si viem zmeniť osobné údaje, ak som menil trvalý pobyt alebo iné osobné údaje alebo chcem, aby moje úspory zdedil niekto z mojej rodiny, ak by sa mi niečo stalo, pretože je to potom jednoduchšie a lacnejšie pri vyplatení .

Toto sú dôvody, prečo by sa mal každý sporiteľ zaujímať o svoje úspory a o výpis zo svojho dôchodkového účtu. Je to totiž v jeho prospech. Najlepšie je sa poradiť s odborníkom, ktorý sa venuje tejto oblasti.

Ak potrebujete poradiť s dôchodkovým sporením, kliknite sem

Radoslav Papánek

Je špecialista na oblasť ukladania úspor, investovania a komplexného riešenia rodinných financií.

Viac od autora →