Potvrdené! Peniaze nás robia šťastnejšími

Hovorieva sa, že šťastie si za peniaze nekúpite, ale experti z britského Štatistického úradu to vidia inak.

Analytici porovnali dáta z prieskumov o bohatstve britských domácností s ich celkovou spokojnosťou a prišili k zaujímavým záverom, píše portál trend.sk. „Spokojnosť so životom, zmysel pre hodnoty a šťastie rastú úmerne s tým, ako sa zvyšuje úroveň bohatstva domácností,“ tvrdí štúdia.

Štatisti zistili, že existuje silná korelácia medzi množstvom peňazí v podobe čistého bohatstva a spokojnosťou a pohodou v živote.

Analytici sa tiež pozreli na tých, ktorí majú veľa peňazí investovaných napríklad v nehnuteľnostiach. Tam však už vzťah medzi spokojnosťou a luxusným bývaním nenašli. To isté prekvapivo zistili aj o vzťahu šťastia a hmotného majetku. Takže luxusné Ferrari v garáži, či jachta v zálive má len zanedbateľný vplyv na šťastie.

Britských štatistov podporil aj výskum Joea Gladstona z University of Cambridge. Vedec totiž zistil, že šťastie a spokojnosť ľudí sa odvíja od objemu disponibilnej hotovosti a nie od celkového bohatstva. Dôvod prečo to tak je, je podľa vedcov veľmi jednoduchý. Hotovosť na účte, ktorú môžu ľudia okamžite minúť im dodáva pocit finančného zabezpečenia a slobody.