Pozor na online zlodejov! Vďaka 7 jednoduchým pravidlám s nimi vybabrete

Ak plánujete nakupovať darčeky online, venujte 2 minúty tomuto článku. Môže vám to pred zachrániť celú hotovosť na účte.

V tomto období mnohí z vás hľadajú a nakupujú darčeky pod stromček práve cez internet. Platíte platobnými kartami u internetových obchodníkov intenzívnejšie, prípadne realizujete platby za darčeky cez internet banking. Popri tom všetkom však netreba zabúdať na základné pravidlá bezpečnosti pri využívaní týchto služieb. Poukazuje na to aj dnešný Deň počítačovej bezpečnosti (30.11).

Stavte na overený obchod

Nákup darčekov pod stromček cez internet je veľmi pohodlný. „Odporúčame klientom, aby kartou platili iba v tých internetových obchodoch, ktoré sú overené a zabezpečené. Pri platení u obchodníkov s nezabezpečenou web stránkou, odporúčame neplatiť, resp. pristupovať maximálne opatrne, a to hlavne ak sa na ich stránku preklikli z reklamy na obľúbenej stránke,“ vysvetľuje Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB. Pre čo najväčšiu mieru bezpečnosti je dobré využívať zabezpečené internetové platby, ktoré sa potvrdzujú prostredníctvom jedinečného SMS kódu.

SMS kódy a heslá nikomu neposielajte

Na vlne obľúbených sociálnych sietí sa vezú aj hackeri a podvodníci. Tí sa môžu pokúsiť získať prístupové údaje do elektronického bankovníctva tým, že „ukradnú“ identitu niekoho, koho dobre poznáte. „Hacker či podvodník, skrytý za identitou niekoho blízkeho sa môže snažiť získať od klienta citlivé údaje, akými sú napr. SMS potvrdzujúce platbu, číslo platobnej karty, prihlasovacie údaje do elektronického bankovníctva, a podobne. Klientov upozorňujeme, aby takýmto spôsobom nikdy neposúvali tieto citlivé údaje,“ zdôrazňuje Jamborová.

Meňte si heslá aj do online bankingu

Podľa prieskumu Eurostatu si na Slovensku zmenilo heslo do online bankovníctva  v uplynulých 12 mesiacoch len 19% opýtaných (oproti priemeru EÚ 25%). Pre porovnanie, k heslu do mailového konta pristupovali Slováci zodpovednejšie a zmenilo si ho dvakrát viac opýtaných (40 %).

„Miera bezpečnosti údajov sa odvíja do veľkej miery práve od toho, ako zodpovedne so svojim údajmi narába samotný klient. Pravidelná zmena hesla by preto nemala byť samozrejmosťou len pri mailových schránkach či sociálnych sieťach, ale aj pri internetbankingu či aplikáciách mobilného bankovníctva,“ pripomína Jamborová.

Najkupujte online bezpečne. Najkupujte online bezpečne.