Platíte online v čínskych e-shopoch? Tak tieto chyby robíte určite aj vy

Množstvu ľudí sa mesačne stáva, že im z účtu zmiznú peniaze do zahraničia. Riskantné sú platby kartou na čínskych e-shopoch, ale aj globálnych rezervačných systémoch.

Ivana z Prahy si pred pár dňami letmo kontrolovala účet a všimla si platbu vo výške 80 eur, ktorú si ale nepamätala, píše portál idnes.cz. Zavolala teda do banky, kde jej zamestnankyňa po krátkej konzultácii prisľúbila, že jej čiastku banka vráti. Nie je to vraj potrebné dôkladnejšie preverovať, pretože podobných prípadov momentálne riešia viacero.

Ivana sa stala obeťou podvodu, pri ktorom došlo k odcudzeniu dát jej platobnej karty, teda čísla karty a bezpečnostného trojčíslia. Následne ju „zlodeji“ zneužili na už spomínanú transakciu.

Problém sú čínske e-shopy a rezervačné systémy

To, že platba smerovala práve do Číny, nie je podľa expertov ničím zvláštne. Práve čínske internetové firmy sú totiž miestom, kde dochádza k úniku platobných údajov. Priznáva to aj pani Ivana, ktorá v posledných mesiacoch platila svojou debetnou kartou na čínskom e-shope. Experti ale upozorňujú, že podobné problémy s bezpečnosťou má aj turistický priemysel. Takže problém môžete mať aj vtedy, ak využijete niektorý z globálnych rezervačných systémov.

Robíte tieto chyby aj vy?

Platíte kartou, na ktorej po každej vedomej platbe nezablokujete možnosť online transakcie. Banky odporúčajú odblokovávať si možnosť online platieb pred každou transakciou a následne ju znova zablokovať.

Nemáte nastavený žiadny limit. Alternatívou ako ochrániť svoje peniaze sú limity na počet či objem transakcií.

Platíte kartou k rodinnému účtu. Najideálnejšie ale je, používať pre online platby zvláštnu kartu, na ktorej schválne nemáte veľa peňazí.

Platíte v neoverených a podozrivých e-shopoch. Tak toto by ste nemali robiť ani keď po tovare veľmi túžite. Garanciou bezpečného e-shopu je protokol 3D Secure. Táto metóda totiž vaše dáta k obchodníkovi vôbec nepustí. Spoznáte ju aj podľa toho, že jej súčasťou je overovacia SMS.