Pozor na poistky. Hrozí, že budú drahšie a klientov ubudne

Novela zákona o poisťovníctve chce rozšíriť povinný odvod poisťovní aj na poistenia za dom, byt, či cestovné poistenie. Spôsobiť to môže zvýšenie ceny poistenia alebo nezáujem ľudí o tieto poistenia.  

 Novela zákona o poisťovníctve rozširuje 8-percentný odvod z povinného zmluvného poistenia automobilov na celú škálu neživotných poistiek, napríklad poistku na dom a poisťovne hlásia, že budú zdražovať, píše portál pravda.sk.

 V súčasnosti poisťovne platia štátu 8-percentný odvod len z povinného zmluvného poistenia automobilov. Peniaze idú na účet ministerstva vnútra, odkiaľ by mali byť použité pre hasičské jednotky. V prípade schválenia novely z dielne retortu financií Petra Kažimíra (na snímke), pripadne osem percent z každej neživotnej poistky štátu. Zdražieť tak môže cestovné, úrazové alebo majetkové poistenie.

 Rozšírením odvodu budú poisťovne podľa Slovenskej asociácie poisťovní sprostredkovateľov poistenia nútené zvýšiť cenu poistného pre produkty neživotného poistenia. Poisťovne upozorňujú na to, že zvýšená cena poistného odradí ľudí od uzatvárania si týchto zmlúv, čo by mohlo znamenať, že na to doplatí štát v prípade, že sa stane poistná udalosť nepoisteným osobám. Vzniknutá situácia môže poisťovne prinútiť aj k zvyšovaniu poistiek v iných ako neživotných oblastiach.