Pozor na spotrebáky, sú drahé a plné skrytých háčikov

Zobrať si spotrebný úver na pračku či auto je stále veľmi drahé. Úroky sa hýbu okolo 10 percent a podmienky na ich získanie sú plné háčikov.

Hoci banky v reklamách lákajú klientov na úroky aj pod tri percentá, takéto nízke číslo svieti v zmluvách len máloktorých. Na získanie nízkeho úroku musíte totiž splniť množstvo prísnych podmienok. A to sa nakoniec podarí len málokomu.

Najväčšou nástrahou pri splácaní je, že v prvých rokoch spláca kllient hlavne úroky. Samotná istina zostáva takmer nedotknutá. To spôsobuje, že tieto úvery sa vôbec neoplatí splatiť predčasne.

Ďalším problémom je, že Slováci si nevedia vybrať najvýhodnejšie hypotéky. „Problémom je, že ľudia sa pri braní pôžičiek často rozhodujú na základe reklamných kampaní a nehľadajú najvýhodnejšiu možnosť,“ vysvetlil pre portál pravda.sk výkonný riaditeľ spoločnosti Finančný Kompas Maroš Ovčarik.

Pozor na nástrahy spotrebných úverov.Pozor na nástrahy spotrebných úverov.

Nestačí mať totiž iba nízku splátku a presvedčil sa to aj Martin, ktorý sa o svoje skúsenosti so spotrebným úverom podeliť cez portál pravda.sk. „Pred troma rokmi som si požičal 12-tisíc eur na kúpu ojazdeného automobilu,“ povedal Martin. Zobral 8-ročnú lehotu splácania a 14,2 % úrok. „Po dvoch rokoch splácania som banke stále dlhoval okolo 10¤200 eur a to som jej reálne zaplatil viac ako 5-tisíc eur,“ dodal. Ako vysvetľuje expert, je to preto, že mesačnú splátku úveru banky počítajú na základe takzvaného zložitého úročenia. Pri ňom platí, že čím dlhšie klient spláca úver, tým viac zaplatí na úrokoch.

Tieto všetky okolnosti spôsobujú, že spotrebák nevie splácať každý desiaty Slovák. Národná banka preto od nového roka sprísni podmienky poskytovania spotrebných úverov. Po novom napríklad peniaze ťažšie získajú ľudia s hypotékami.

Ak si chcete výhodne požičať, kliknite SEM