Pozor na to, kto stojí za dverami

Ak Vám na dvere zaklope cudzí človek a začne Vám klásť otázky, môžete mať veľký problém. Zmeňte stratégiu začnite sa pýtať Vy, radí manažérka Salve Mária Chrastinová.

Bol štvrtok, ktorý pre mňa nebol až taký všedný ako ostatné štvrtky. Na vchodové dvere mi niekto zaklopal.

Nečakaná návšteva

 Otvorila som dvere a stál tam mladík. Pekne oblečený v „biznisovom“ obleku, ku ktorému ladila aj kravata. Slušne sa pozdravil a položil mi otázku: „Môžem Vás na chvíľu vyrušiť?“ Ja som sa ho spýtala, v akej veci. Odpovedal, že robí prieskum trhu a preto je potrebné, aby som mu odpovedala na tri otázky. Mojou reakciou bola protiotázka: ,,pre ktorú spoločnosť robíte prieskum trhu a čoho sa to týka?“ Neodpovedal. Kládol otázky naďalej. Prvá otázka:  „využívate úver?“ Takže ide o finančného sprostredkovateľa – to bolo moje zistenie.

Zistenia

 Oslovuje jednotlivé rodiny v obytných domoch a zisťuje, kto má poskytnutý úver na danú nehnuteľnosť. Takýmto spôsobom si zistí osobné údaje o klientovi. Jeho meno a priezvisko, číslo obytného domu, číslo bytu a poschodie. Potom zistené údaje zadá cez dostupnú webovú stránku katastra nehnuteľnosti a zistí si, či má daný vlastník zriadené záložné právo na danú nehnuteľnosť a v ktorej banke. Ak si to potvrdí, zistí si telefonický kontakt.

Potom sa čudujeme

 A čo nasleduje potom? Telefonicky Vás osloví, predstaví firmu, v ktorej pracuje a chce si s Vami dohodnúť stretnutie. Vy sa opýtate, a v akej veci? Odpoveď bude, že by Vám vedel pomôcť prehodnotiť úrokovú sadzbu na úvere, ktorý Vám poskytla niektorá banka. Odkiaľ vie o mne informácie? Kto ho informoval, že mám úver? Odkiaľ pozná aj financujúcu banku? Snažíme sa nájsť vinníka, ale vôbec nás nenapadne, že tým vinníkom sme my sami. Prečo? Lebo spontánne odpovedáme na tri otázky, ktoré nám kladie za dverami nečakaná návšteva. Toto sa deje denne a môže sa dotknúť aj každého jedného z nás.

Myslite na seba

 Moja rada je, skôr než niekomu začnete odpovedať na položené otázky, zistite si o návštevníkovi informácie Vy. Ako napríklad: pre ktorú spoločnosť robí prieskum trhu, akej oblasti sa to týka a či má oficiálne poverenie. Ide o Vaše osobné údaje, treba si ich chrániť a nie ich ľahko v rozhovore poskytnúť. Je potrebné myslieť na to, že by mohli byť zneužité. 

Mária Chrastinová

Najčastejšie rieši klientom bývanie cez hypotéky a znižuje im mesačné splátky na existujúcich formou refinancovania.

Viac od autora →