Pozor! Najčastejší žiadatelia o úver sa k nemu len tak ľahko nedostanú

Už od decembra niektoré finančné domy začali uplatňovať nové opatrenia NBS, ktoré v sebe zahŕňajú prísnejšie overovanie bonity žiadateľov, píše v najnovšom blogu špecialistka Salve Slavka Mráziková.

Toto je jeden príbeh z mnohých: Ján milujúci otec rodiny bol príkladom priateľského a otvoreného človeka, ktorému zdanlivo nič nechýbalo. Mal krásny dom, dobrú prácu a vynikajúcu reputáciu vo svojom okolí. Žil v štvrti, kde bývalo zvykom organizovať grilovačky a susedské stretnutia. Ján často počul svojich susedov pýšiť sa novým autom, postupom v práci či  dovolenkou v drahej destinácii. Aj on sa im chcel vyrovnať a dopriať sebe aj rodine.

Luxus na dlh

A tak sa veľmi zadĺžil. A čo je horšie, tajil to aj pred svojou manželkou. Pracoval nadčasy, aby stíhal včas platiť dlhy a účty. To však spôsobilo nielen jeho fyzické ale aj psychické vyčerpanie. Ján skončil v rukách odborníkov a trvalo dlho, kým pochopil, že súperenie s „bohatšími“ susedmi ho šťasným neurobí.

Láska aj bez peňazí

Zmenil myslenie a prestal žiť v presvedčení, že ho jeho deti budú milovať menej, ak im nekúpi značkové oblečenie a najnovšie elektronické výdobytky. A nepríde o lásku svojej manželky, ak ju nevezme na drahú dovolenku.

Ľudia s príjmom okolo 500 eur sa k pôžičkám už nedostanú. / Foto: pixabay.comĽudia s príjmom okolo 500 eur sa k pôžičkám už nedostanú. / Foto: pixabay.com

Nedajte sa zlákať reklamami

Máme za sebou vianočný ošiaľ, kedy sme boli vystavení každý deň z mediálneho priestoru valiacim sa reklamám snáď „na všetko“ a teraz sa na nás valí vlna „povianočných výpredajov“. Nezaháľajú ani banky, práve naopak investujú do reklamy na pôžičky dvakrát toľko ako v minulosti. Toto neustále masírovanie mozgov sa im vypláca, prináša im totiž nových klientov a nové úvery. Slováci sa zadlžujú rýchlejšie ako ľudia z okolitých štátov Eurozóny. Dokedy?

Nové opatrenia NBS nás budú chrániť

Už od decembra niektoré finančné domy začali uplatňovať nové opatrenia NBS, ktoré v sebe zahŕňajú prísnejšie overovanie bonity žiadateľov a platí to tak pre banky ako aj nebankovky. Výdavky klienta nesmú prekročiť disponibilné príjmy klienta, tieto sa budú posudzovať až 6 mesiacov spätne. Inštitúcie budú môcť na overenie údajov využiť tak interné ako aj externé zdroje.

Tí, ktorí na to nemajú sa k úveru nedostanú

Tieto a ďalšie opatrenia tak môžu spôsobiť, že ľudia s čisým mesačným príjmom pod 500,- € sa k úveru nedostanú vôbec a práve táto skupina patrila doposiaľ k najčastejším žiadateľom.

Ak chcete úver, kliknite SEM

Slavka Mráziková

Zaoberá sa komplexným riešením rodinných financií. Jej špecializáciou je financovanie bývania a investície.

Viac od autora →