Stará 50 eurovka končí. Toto je jej náhrada

Už od apríla sa v obehu objaví nová 50 eurovka.

Nová 50-eurová bankovka bude mať niekoľko ochranných prvkov. "Jedným z nich je aj okienko s portrétom v holograme, kde sa pri naklonení bankovky na lícnej strane zobrazia dúhové linky a v strede číslica 50, na rubovej strane drobné čísla 50 dúhovej farby," priblížila pre portál tvnoviny.sk Národná banka Slovenska (NBS).

Nová 50 eurovka bude od apríla v obehu.Nová 50 eurovka bude od apríla v obehu.

Vo vodoznaku a holograme je zobrazený portrét Európy, postavy z gréckej mytológie, po ktorej je táto séria bankoviek pomenovaná.

Nápadné smaragdové číslo mení farbu zo smaragdovozelenej na tmavomodrú a vytvára svetelný efekt, ktorý sa pohybuje nahor a nadol.

Krátke vystupujúce čiarky umiestnené na ľavom a pravom okraji bankovky uľahčujú jej identifikáciu, najmä zrakovo postihnutým.

Všetky ochranné prvky sa nachádzajú na lícnej strane novej bankovky a dajú sa jednoducho overiť hmatom, pohľadom a naklonením.

Nová 50-ka bude v obehu od 4. apríla. Distribuovaná bude prostredníctvom bánk a bankomatov do celej eurozóny. Starú však z obehu nestiahnu zo dňa na deň. Tá bude v obehu naďalej spolu s novou 50 eurovou bankovkou  „Postupne ju však budeme z obehu sťahovať,“ doplnila NBS.

Starú 50-eurovku postupne stihanu z obehu.Starú 50-eurovku postupne stihanu z obehu.

Dátum ukončenia platnosti bankoviek prvej série oznámi NBS v dostatočnom predstihu. "Aj po tomto dátume si však tieto bankovky zachovajú svoju hodnotu a budú sa dať vymeniť v národných centrálnych bankách krajín eurozóny bez časového obmedzenia," vysvetlila národná banka.