Pozrite sa, kto a za akých podmienok dostane 13. či 14. plat

Koaličné strany sa dohodli, že 13. a 14. budú firmy vyplácať od budúceho roka. Momentálne k návrhu pripravujú legislatívu.

Vyplácanie 13. a 14. platov bude dobrovoľné. Zamestnávatelia s ním budú môcť začať od nového roka, píše portál noviny.sk. Fungovať by to malo tak, že zamestnávateľ môže dať 13. plat zamestnancovi v júni a to po odpracovaní aspoň 2 rokov. Po odpracovaní 4 rokov môže zamestnanec dostať 14. plat a to v decembri.

Zamestnávateľov by malo takto motivovať zamestnancov najmä to, že v roku 2018 by mali byť oba platy oslobodené od daní a zdravotných odvodov. Od roku 2019 by už boli oslobodené od celých odvodov.

Slováci začnú od budúceho roka dostávať 13. a 14. plat. Oslobodené budú od odvodov.Slováci začnú od budúceho roka dostávať 13. a 14. plat. Oslobodené budú od odvodov.

Analytik INESS Róbert Chovanculiak si myslí, že takéto odmeňovanie privítajú najmä veľké firmy. "Toto bude výhodné predovšetkým pre tie veľké firmy, korporácie a investorov, ktorí však už teraz vyplácajú rôzne odmeny. Máme tu však mnohých malých podnikateľov, ktorí si to nemôžu dovoliť vyplácať a to aj v prípade ak sú oslobodené od daní a odvodov, uzatvoril pre portál noviny.sk analytik."