Pravidelným sporením a investovaním môžete peniaze lepšie zhodnotiť

Veľa ľudí si ponecháva na bežnom účte vyšší objem peňazí, aj keď im neprinášajú vysoké zhodnotenie. Existujú aj iné možnosti.

Neuvedomujú si, že môžu veľa získať vďaka iným bankovým, poistným či investičným produktom. Je preto správne občas prehodnotiť, ako a kde sú peniaze uložené. ČSOB banka prináša niekoľko praktických rád, ako rozložením svojich financií do viacerých produktov môže človek svoje peniaze lepšie zhodnotiť.

Na trhu je množstvo sporiacich a investičných produktov – ako si z nich vybrať? Prinášame niekoľko tipov.

1. Rozkladajte si svoje úspory z časového hľadiska. Odkladajte si na vykrytie nečakaných udalostí (pokazí sa auto či práčka), ale aj na strednodobé (vysnívaná dovolenka) či dlhodobé ciele (zabezpečenie detí a svojho dôchodku).

2. Pri výbere produktu si porovnajte nielen úrok, ale aj ďalšie podmienky, napr. sankcie za predčasný výber, možnosť disponovať s účtom pre Vás aj disponentov účtu a podobne.

3. Všímajte si aj frekvenciu výpočtu a pripisovania úrokov – čím častejšie, tým lepšie.

4. Overte si, či vám produkt ponúka aj ďalšie zvýhodnenia.

5. Začnite ešte dnes!

Pravidelné sporenie je ako snehová guľa, ktorú pustíte z kopca. Aj prostredníctvom malých súm dokáže postupne pri pravidelných vkladoch „nabaľovať" objem peňažných prostriedkov.

Ak vám mesačne ostáva menšia či väčšia suma peňazí a neplánujete ju minúť skôr než o 6 rokov, využite stavebné sporenie. Vklady sa zhodnocujú atraktívnym úrokom a navyše k ročným vkladom získate aj štátnu prémiu vo výške 5%, najviac 66,39 eur. Môžete pritom ukladať ľubovoľnú čiastku a hoci nie je nutné sporiť každý mesiac, odporúčame tak robiť.

Investovať rozumne a zabezpečiť seba a svojich blízkych je možné aj vďaka investičnému životnému poisteniu. Poistenie pomáha v ťažkých životných situáciách, či už ide o úrazy, choroby alebo ich následky. Tie sú často spájané s veľkými finančnými nárokmi.