Pravidlo „najskôr odlož z výplaty“ vyšlo z módy

Kvôli nedostatku financií sa stupňuje závisť, lakomstvo, nečestnosť, pretvárka, sebectvo a v konečnom dôsledku rozpad manželstiev, rodín, firiem, priateľstiev, píše špecialistka Salve Janka Zvardoňová.

Máte radi pravidlá alebo návody? Priznám sa, ja ich niekedy priam neznášam. V niektorých chvíľach si myslím, že ma priam obmedzujú, okliešťujú. Kto už rád číta dáky návod ako správne zložiť napríklad skriňu. Je to strašne dlhé, nezáživné, nezrozumiteľné. Ale je to skutočne tak? Na čo nám slúži teda návod, pravidlo?

Bombardujú nás návody

Vstúpili sme do nového roku a hneď nás internet bombarduje rôznymi návodmi, ako byť šťastný , ako správne sa stravovať, akými ľuďmi sa obklopovať. Len aby bol návod na návod. Štát zmenil mnohé zabehnuté normy a pravidlá ,upravili sa daňové zákony, upravili sa zákony v bankovom sektore a mnoho ďalších.

Kto z bežných ľudí sa v tom vyzná? Samé pravidlá, normy a obmedzenia. My, občania nemáme veľmi na výber. Buď ich budeme dodržiavať ,alebo nie. Buď máme informácie , poznáme pravidlá a dodržiavame ich, alebo hráme na náhodu ako v tipovacích súťažiach.

Aj pravidlá, ktoré už nie sú „in“ sú dôležité

Som viac-menej presvedčená o tom , že finančné pravidlá my Slováci veľmi málo ovládame. Základné pravidlo- najskôr odlož z výplaty peniaze, čo ti po odložení ostane z toho ži, vyšlo z módy. Je to základná norma, základné pravidlo. Kvôli nedostatku financií sa stupňuje závisť, lakomstvo, nečestnosť, pretvárka, sebectvo a v konečnom dôsledku rozpad manželstiev , rodín, firiem, priateľstiev.

Začnime dodržiavať základné ľudské pravidlá- čestnosť, dôvera, láska, porozumenie, zodpovednosť. Stojme si za slovom. Vtedy sa budú lepšie dodržiavať a hlavne prijímať pravidlá...

Pravidlá zvýšia dôveru

Takže, keď sa nám všetkým budú ľahšie dodržiavať pravidlá, budeme viac veriť jeden druhému a to aj vo svete súkromných pravidiel, aj vo svete finančných pravidiel. To nám všetkým želám na začiatku tohto roka 2017!

Janka Zvardoňová

Jej silná stránka je servis skôr uzatvorených zmlúv a venuje sa neživotnému poisteniu.

Viac od autora →