Prečo banány za 40 centov stáli dve eurá

Čítať vieme všetci, ale mnohokrát nerozumieme pojmom, nerozumieme akciám, výlukám, píše špecialistka Salve Janka Zvardoňová.

V podvečerných hodinách po práci som vbehla do obchodného domu nakúpiť. Zaujala ma ponuka na bio banány, pri ktorých bola uvedená cenovka: 40 centov za kilo. Hneď som sa mi to zdalo podozrivé... ale to je ešte len začiatok!

„Rebarbora, nie banány“

 Návrat do skutočnosti prišiel rýchlo, pri pokladni ma predavačka upozornila, že banány stoja dve eurá. Zobrala som ich, poďakovala za upozornenie a kráčala k reklamáciám. Tam sa ma pracovníčka opýtala, či neviem čítať? 40 centov stojí rebarbora a nie banány, odpovedá mladá slečna arogantne. Povedala som jej, že čítať viem a mám aj okuliare, aby som lepšie dovidela, ale za zavádzanie zákazníka nie som ochotná zaplatiť, ani keby tie banány boli zo zlata. Znova mi predavačka zopakovala, že asi neviem čítať a ja som si pomyslela, že musí mať „skvelý prehľad“ o všetkých položkách v obchode.

Čítame, za čo platíme?

 Po tejto arogantnej obchodníckej skúsenosti som sa snažila porovnať to s prácou, ktorú robím ja. Koľko klientov naozaj nevie čítať, napríklad poistné podmienky, nevedia, čo majú nakúpené v pomyselnom košíku poistných produktov. Nevedia, čo môžu od produktu očakávať a možno majú niekedy až prehnané očakávania, lebo si myslia, že majú nakúpené bio banány v akcii a pritom je to – ako v mojom prípade – cena za rebarboru. A dokonca kúpená od arogantného predávajúceho, ktorý úmyselne zavádzal, aby rýchlo zarobil.

Človek na Vašej strane

 Čítať vieme všetci, ale mnohokrát nerozumieme pojmom, nerozumieme akciám, výlukám. Majte preto pri sebe človeka alebo poradcu, ktorému dôverujete a ten Vám bude ochotný pomôcť, aj keď za to nebude mať zaplatené.

 Mal by to byť človek, ktorý vie čítať a obhajuje Vaše práva, nie práva obchodného centra alebo finančnej inštitúcie.

 

Janka Zvardoňová

Jej silná stránka je servis skôr uzatvorených zmlúv a venuje sa neživotnému poisteniu.

Viac od autora →