Prečo neskočiť bankám na „lákavý“ 10-ročný fix? Tu je dôvod

Ľudia sa ma často pýtajú, či je pre nich výhodné vziať si hypotéku s 10-ročným fixom, píše špecialistka Salve Slavka Mráziková. A pripravila pre vás nasledujúce odporúčanie.

Keďže v dnešnej dobe kedy nevydrží 10 rokov ani manželstvo či pracovno-právny vzťah,  natíska sa otázka či má pre klienta zásadný význam uzatvárať vzťah s bankou kvôli hypotéke na 10 rokov.

Úroky, viazanosť a poplatky

Banky, ktoré svojim klientom ponúkajú 10 ročný fix začínajú spravidla na úrokových sadzbách od 2,29 % p.a. a počas kampane neúčtujú klientovi poplatok za spracovanie úveru. VUB banka momentálne umožňuje, aby si klient 10 ročný fix  s atraktívnou úrokovou sadzbou 1,49 % „kúpil“ za poplatok 3,80 % z objemu  alebo mu poskytne úver so 100 % zľavou z poplatku avšak úrok je oveľa vyšší.

Pre klienta to znamená, že ak sa rozhodne pre inú banku, kde dostane hypotéku bez poplatku za poskytnutie, ponuke VUB sa môže vyrovnať hoci na prvý pohľad sa tá od VUB javí ako lepšia. V prospech VUB však hovorí „komunikácia“ úrokovej sadzby,  a to jednotná pre všetkých, zatiaľ čo iné banky ju majú s predložkou „od“. Analytici varujú, že od roku 2019 budú hypotéky drahšie a ľudia, ktorí dnes uprednostnili nižšiu fixáciu sa môžu dostať do situácie kedy ich splátka po jej skončení porastie.

Prečo nie je 10-ročný fix až taký výhodný? / Foto: pixabay.comPrečo nie je 10-ročný fix až taký výhodný? / Foto: pixabay.com

Kde zaplatíme výhody?

Všetci bankári hovoria o tom, aká je pre nich dôležitá spokojnosť klienta, ale v skutočnosti  to, čo ich najviac zaujíma sú výsledky. Pritiahnuť čo najviac klientov, napríklad aj cez kľúčový produkt – hypotéku. Klienti sú však čoraz náročnejší, hlavne mladšia generácia odchovaná na moderných technologických „vychytávkach“ núti banku investovať práve týmto smerom a to niečo stojí. A keďže pre banku je hypotéka s nízkou úrokovou sadzbou pomerne drahý spôsob získania nového klienta snaží sa si tieto náklady „vykompenzovať“ niekde inde, spravidla na poplatkoch za ostatné služby.

Pretože parametre úveru meniť počas fixácie nemôže, môže však meniť Sadzobník ku poskytovaných službám, ktoré sú spojené s hypotékou. Tu by som preto ako klient bola obozretná, lebo „lákavá“  úroková sadzba je často spojená s „kúpu“ ďalších bankových produktov, ktoré klient ani nechce alebo nepotrebuje využívať.

V súčasnosti je asi vhodné ponechať si akési „zadné vrátka“ na odchod z banky, ak je klient nespokojný  napr. so zvyšujúcimi poplatkami, znižovaním úrokovej sadzby na vkladoch, prípadne ako ukázal prieskum 3. najväčší dôvod nespokojnosti klientov v bankách je častná zmena pracovníkov v jej pobočkách. Svojim klientom preto odporúčam 5-ročný fix.

Ak potrebujete poradiť s financovaním bývania, kliknite SEM