Predstaviteľ Fedu predvída zvyšovanie úrokových sadzieb

Ekonómovia však nepredpokladajú, že by sa predstavitelia Fedu na stretnutí 26. až 27. apríla rozhodli pre sprísnenie politiky, píše portál vofinanciach.webnoviny.sk...

Americký Federálny rezervný systém (FED) by mal zvážiť ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb už v budúcom mesiaci, a to v prípade, že sa stav ekonomiky krajiny bude naďalej zlepšovať. Povedal to šéf filadelfského centra Fedu Patrick Harker. “Táto ekonomika je vážne dosť odolná voči nepriaznivým vplyvom (vrátane silného dolára), takže, ak sa to nezmení, podporím ďalšie zvýšenie o 0,25 percentuálneho bodu,” komentuje šéf filadelfského centra Fedu Patrick Harker. Zároveň dodal, že by uprednostnil, aby sa úrokové sadzby do konca roka zvýšili minimálne trikrát.

Ešte nič nie je isté

Ak nenastanú nepredvídané problémy, čo je stále možné, tak je vhodné zvážiť ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb o 0,25%. V tom prípade, že sa bude zamestnanosť zlepšovať a jadrová inflácia bude rásť tak, ako v poslednom období, povedal Harker. Ekonómovia však nepredpokladajú, že by sa predstavitelia Fedu na budúcom stretnutí, rozhodli pre sprísnenie politiky centrálnej banky.   

Krajiny čelia rizikám

Fed v decembri minulého roka prvýkrát po deviatich rokoch zvýšil kľúčovú úrokovú sadzbu. Americká centrálna banka sa rozhodla pre zvýšenie o 0,25 percentuálneho bodu. Základná úroková sadzba sa tak dostala do rozpätia od 0,25 do 0,50 %. Na minulotýždňovom stretnutí predstavitelia Fedu ponechali sadzby nezmenené a znížili odhad počtu zvýšenia úrokových sadzieb. Fed upozornil, že krajina čelí rizikám, ktoré plynú z neistej globálnej ekonomiky.