Predvianočné varovanie exekútorov: Všetky dlhy raz musíte splatiť

Slovenskí exekútori varujú ľudí, aby sa pred Vianocami zbytočne nezadlžovali.

Predtým, ako si ľudia zoberú úver, mali by poriadne zvážiť svoje reálne finančné možnosti a obozretným prístupom k vianočným pôžičkám sa tak môžu vyhnúť potenciálnym problémom, ktoré sa môžu skončiť až exekúciou.

Slováci patria medzi najviac zadlžených obyvateľov v rámci krajín strednej a východnej Európy. Na zadlžovanie domácností už upozornila aj Národná banka Slovenska.

Nepodľahnite emóciám

"Predovšetkým dôchodcovia a slabšie sociálne skupiny obyvateľstva môžu pod vplyvom vianočných reklám podceniť riziko neprimeraného zadlženia sa. Celebrity, ktoré účinkujú v reklamách znižujú ostražitosť ľudí a ponúkajú im pôžičku na nákup vianočných darčekov ako niečo samozrejmé.

Pri financiách je však mimoriadne dôležité nepodľahnúť emóciám a mať stále na pamäti, že všetky dlhy je raz potrebné uhradiť," upozorňuje hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov Stanislava Kolesárová.

Nezadlžujte sa kvôli vianočným darčekom. / Foto: pixabay.comNezadlžujte sa kvôli vianočným darčekom. / Foto: pixabay.com

Dôležitá je RPMN

Ak sa už ľudia rozhodnú požičať si peniaze, mali by si dôkladne naštudovať úverové podmienky. "Vo všeobecnosti platí, že čím dlhšie sa rozhodnú úver splácať, tým viac ho preplatia. Dôležitejšia ako výška splátky je pritom ročná percentuálna miera nákladov (RPMN), ktorá zohľadňuje všetky náklady spojené s úverom a mieru jeho ročného preplatenia," dodáva Kolesárová.

Exekútori radia bezplatne

Slovenská komora exekútorov v rámci svojho programu Bližšie k ľuďom dlhodobo vyvíja vlastné informačné a vzdelávacie aktivity a upozorňuje občanov na možné riziká, ktoré neskôr vedú až k exekúcii. Na svojej stránke www.ske.sk v sekcii Nebuďte naším klientom poskytuje praktické rady, ako sa nedostať do exekúcie. Občanom v exekúcii zasa poskytuje bezplatnú poradňu, ktorá za tri roky existencie pomohla už vyše 3000 ľuďom.