Prehodnoťte vaše poistenie nehnuteľnosti. Ušetrí vám to nervy aj peniaze

Drahšie byty prinášajú riziko, že poistky prestávajú kryť ich plnú cenu.

Ceny nehnuteľností už dlhšiu dobu dynamicky rastú, no poistenia nehnuteľností zostávajú nezmenené. „Dochádza k disproporcii medzi skutočnou cenou nehnuteľností a výškou poistky, ktorá sa nazýva podpoistenie," povedal pre portál sme.sk Petr Hechtberger, autor projektu Financie ľudskou rečou.

Nebudete si môcť kúpiť adekvátnu náhradu

Uveďme si príklad. Ak máte nehnuteľnosť, ktorá má trhovú hodnotu 120-tisíc eur poistenú na 60-tisíc eur, dostanete v prípade škodovej udalosti o polovicu nižšie plnenie. Je to obrovský problém, ktorý sa prejaví najmä pri maximálnej škode.

Znamená to, že ak je váš dom či byt úplne zničený, dostanete od poisťovne iba polovicu jeho hodnoty a nebudete si môcť kúpiť adekvátnu náhradu.

Nechajte si prehodnotiť poistenie nehnuteľnosti. / Foto: pixabay.comNechajte si prehodnotiť poistenie nehnuteľnosti. / Foto: pixabay.com

Možnosti na zmenu sú dve

Na podpoistenie klientov väčšinou poisťovňa neupozorní, musia sa o to postarať sami. A majú dve možnosti – buď zmenia sumu poistenia, alebo si nájdu lepší produkt a úplne zmenia poisťovňu.

NBS potvrdila rast cien

Podľa údajov Národnej banky Slovenska v treťom kvartáli 2016 byty zdraželi medziročne o 9 %, zatiaľ čo domy len o 2 %. Najvýraznejšie vzrástla priemerná cena jednoizbových bytov, o vyše 11 %, najpomalšie cena päťizbových bytov - o približne 5 %. Úrovňou priemernej ceny bývania dominuje Bratislavský kraj pri sume 1818 eur za m2, ktorá je viac ako dvojnásobne vyššia než vo väčšine ostatných krajov.

Ak si chcete nechať prehodnotiť poistenie nehnuteľnosti, kontaktujte Salve finančného poradcu TU.