Pri kúpe bytu hypotéka stačiť nemusí. A tak rastie záujem o spotrebiteľské úvery

Klienti musia pri kúpe nehnuteľnosti v hotovosti zaplatiť minimálne pätinu z kúpnej ceny, preto si často musia na zariadenie domácnosti alebo rekonštrukcie nehnuteľností požičať ďalšie peniaze od banky.

 

 Poskytovania nových spotrebiteľských úverov neustále rastie. Hlavným dôvodom sú historicky najnižšie úrokové sadzby, píše portál pravda.sk.

Kampane bánk

 Záujem o spotrebiteľské úvery nie je iba zo strany ľudí, ale aj bánk. Banky neustále prichádzajú s novými akciami, reklamnými kampaňami, zvýhodnenými úrokmi alebo inými benefitmi. Priemerná úroková sadzba v bankách je desať percent ročne, pričom najnižšie sadzby na trhu sú na piatich percentách. To naznačuje, že by záujem o spotrebiteľské úvery mal rásť aj naďalej.

Viac zamestnaných

 Ďalším predpokladom záujmu o spotrebiteľské úvery je, že ľudí bez práce na Slovensku ubúda a mzdy rastú. Znamená to, že viac Slovákov sa práve teraz zaujíma o kúpu nového auta, rekonštrukciu bývania, či kúpu nového zariadenia do bytu. Október a november sú tradične veľmi silné mesiace, kedy dopyt po spotrebiteľských úveroch vrcholí.

„Hypotekárny boom“

 Obrovský vplyv na rast spotrebiteľských úverov má aj „hypotekárny boom“, pretože je čoraz ťažšie získať od banky hypotéku, ktorá Vám pokryje plnú výšku kúpnej ceny. A keďže väčšina klientov musí zainvestovať do bývania aspoň pätinu peňazí v hotovosti, často si musia na zariadenie domácnosti, alebo aj na prípadné rekonštrukcie starších nehnuteľností, požičať.