Pri úveroch berieme prvú ponuku. Aj keď nepoznáme detaily

Rýchlosť bánk a nebankoviek požičať, vyhráva nad výhodnými podmienkami, ukázal prieskum.

Úrokové sadzby na pôžičkách sú čoraz nižšie a s nimi sa zrýchľuje aj tempo, akým sa ľudia zadlžujú. Ak ešte pred niekoľkými rokmi bola najdôležitejším kritériom výška úročenia, dnes je to rýchlosť, akou je možné pôžičku získať. Detaily správania klientov v oblasti úverov zisťovala mBank na Slovensku a v Českej republike prostredníctvom výskumnej agentúry MNS Market Research spolu na vzorke 1000 respondentov.

Mať úver je bežné

Mať pôžičku sa stalo bežnou súčasťou života. Podľa štatistiky Národnej banky Slovenska si len v decembri ľudia zobrali spotrebné úvery spolu vo výške 279 miliónov eur. Tieto čísla navyše nezahŕňajú hypotéky, kreditné karty alebo povolené prečerpanie účtu.

Kde si zobrať úver?

Pri rozhodovaní o poskytovateľovi pôžičky uviedli respondenti dva faktory, ktoré považujú za najdôležitejšie:

- prvým je, že v minulosti už boli klientom danej banky alebo nebankovej spoločnosti.

- druhým, rovnako dôležitým, je predchádzajúca dobrá skúsenosť s poskytovanými službami. Veľkosť marketingovej kampane alebo meno finančnej inštitúcie nehrá pri ich výbere podstatnejšiu rolu. Ako dôležitejšia sa ukazuje možnosť vyriešiť väčšinu záležitostí súvisiacich s pôžičkou cez internet. Tento prístup preferuje 53 % Slovákov a 65 % Čechov.

Slováci a Česi si berú rýchle pôžičky. Nepoznajú ani detaily

"Z prieskumu vyplýva, že nadpolovičná väčšina klientov (53 %) si zobrala hneď prvú pôžičku, ktorá im bola ponúknutá. Pritom polovica z pôžičiek bola poskytnutá do 24 hodín, čo zvýhodňuje finančné inštitúcie s rýchlym schvaľovacím procesom," uviedla Beáta Bjelová, produktová manažérka mBank. Zároveň sa zdá, že klientom v oboch krajinách sa veľmi nechce do prieskumu trhu. Iba každý piaty žiadateľ si porovnal aspoň tri ponuky od rôznych poskytovateľov. Výskum mBank ďalej ukázal, že až 40 % Slovákov s pôžičkou nepozná výšku svojej úrokovej sadzby.

Ak chcete výhodnú pôžičku bez čakania, kliknite SEM