Prima banka už oficiálne pohltila Sberbank. Čo bude nasledovať?

Od utorka 1. augusta sa oficiálne zlúčili Prima banka a Sberbank.

Fúzia bánk bola logickým krokom, keďže existencia oboch značiek nemala zmysel ani pre názov Sberbank, ktorý odkazoval na predchádzajúceho ruského vlastníka a najmä preto, že banka bola neefektívna, stratová a mala problémy s kvalitou úverov. Jej zlúčeniu s Prima bankou preto predchádzalo čistenie, píše portál etrend.sk.

Drobní akcionári si môžu vymeniť akcie

Sberbank mala pôvodne v akcionárskej štruktúre okrem Penty a Prima banky aj drobných akcionárov. Tí si mohli vymeniť akcie Sberbank za akcie Prima banky a dostať mali aj doplatok. Nie všetci to však do fúzie využili, preto Prima túto možnosť predĺžila do 1. októbra 2017.

Prima banka a Sberbank sa zlúčili.Prima banka a Sberbank sa zlúčili.

Klienti by nemali pocítiť zmeny

Hoci banky oficiálne splynuli 1. augusta, neznamená to, že celkový proces fúzie sa skončil. Obe banky budú celý nasledujúci rok spájať svoje informačné systémy a spájať úverový biznis. Prima sľubuje, že to pre klientov nebude viditeľná zmena.

Orientácia na retail i malé a stredné podniky

Prima banka bude naďalej svoj hlavný focus smerovať na retail, no pribudne jej k tomu aj nová výzva. Podľa jej šéfa Jana Rolla by sa mala viac venovať malým a stredným podnikom, ktorým ako Prima nevenovala dosť pozornosti. No práve Sberbank bola v tejto oblasti voľakedy silná.

Ak ste boli klientom Sberbank a potrebujete poradiť, kliknite SEM