Prísnejšie pravidlá pre hypotéky sa odkladajú

Nové prísnejšie pravidlá ohľadom hypoték, ktoré mali prísť už začiatkom roka sa odkladajú. Pozriete si dokedy máte šancu získať hypotéku podľa vašich predstáv.

Národná banka Slovenska pripravovala sprísnenie pravidiel pre hypoúvery od nového roka. Pod dohode s bankami od tohto kroku ustúpila, teda na určitý čas. Zmeny bude zavádzať postupne, píše portál tvnoviny.sk. Niektoré dokonca začnú platiť až od marca.

V praxi to znamená, že tí, ktorí si chcú zobrať hypotéku za výhodných podmienok, majú ešte pár mesiacov čas.

Prísnejšie pravidlá pre hypotéky sa odkladajú. / Foto:pixabay.comPrísnejšie pravidlá pre hypotéky sa odkladajú. / Foto:pixabay.com

Od nového roka nás čakajú dve hlavné zmeny: „Takým tým najzásadnejším pre ľudí je rezerva, ktorú si banky začnú uplatňovať postupne od prvého marca 2017. Začnú postupne na 5% a skončia na 20% rezerve," vyjadril sa hovorkyňa NBS Martina Solčányiová.

Znamená to, že príjmy bude banka posudzovať oveľa prísnejšie ako doteraz. Druhé dôležité opatrenie je, že NBS obmedzí po 100-percentných hypotékach už aj 80-percentné. Banky ich síce budú poskytovať, ale už nie v takej miere, ako bolo zvykom.

Ak chcete najvýhodnejšiu hypotéku na trhu, kliknite SEM