Prvému dôchodkovému pilieru hrozia vysoké deficity

Ani reforma parametrov prvého dôchodkového piliera z roku 2012 nevidela k odstráneniu deficitov priebežného dôchodkového piliera, len k zníženiu, upozorňujú experti.

Aj keby valorizácia dôchodkov zostala bez zmien, po roku 2050 by deficity opäť prudko rástli, a to na vyššie hodnoty, aké sú v rozpočte dnes,“ vysvetlil pre portál pravda.sk Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS). Odborníci tvrdia, že príčinou je príliš opatrné posúvanie veku odchodu do dôchodku a neochota priznať, že aktuálna výška priznávaných dôchodkov je vzhľadom na priemernú mzdu na Slovensku príliš vysoká.

Zatiaľ čo v Poľsku už dnes odchádzajú muži do dôchodku v 65,5 roku, na Slovensku sa podľa inštitútu vek do penzie začne opäť zvyšovať až v tomto roku. Vo viacerých krajinách však táto hranica rástla už v rokoch 2009 až 2013, a to ako reakcia na krízu.

Bývalá vláda Roberta Fica v lete 2012 schválila novelu zákona, podľa ktorej sa bude od roku 2017 vek do dôchodku zvyšovať podľa toho, ako sa bude predlžovať priemerný vek dožitia. Súčasťou novely zákona bola aj zmena mechanizmu zvyšovania dôchodkov. Od roku 2018 by sa mali dôchodky zvyšovať percentuálne, a to o výšku tzv. dôchodkovej inflácie.

Iness varuje, že súčasné vysoké odvodové zaťaženie nestačí na financovanie vyplácania dôchodkov. "V zákone uvádzaná hodnota 18 % predstavuje kamuflovanie skutočnej ceny starobných dôchodkov. Efektívne sa na tento účel používa až 28 % odvod zo mzdy zamestnanca,“ uvádza inštitút. Aktuálna dôchodková hodnota, na základe ktorej sa vypočítavajú dôchodky je podľa inštitútu nastavená príliš vysoko. Vláda by mala spomaliť jej zvyšovanie, navyše by nemala zakrývať skutočný stav dôchodkového systému. "Prijímanie týchto reforiem v budúcnosti bude podstatne zložitejšie, lebo podiel dôchodcov výrazne vzrastie,“ varuje. Výsledkom podľa inštitútu budú buď podstatne nižšie dôchodky, alebo kritický nedostatok zdrojov na zdravotníctvo či školstvo v budúcnosti.

Ak sa nechcete na dôchodku spoliehať na štát, konatktujte nás tu