Radšej podnikať, ako byť zamestnanec. Je to výhodné aj pre vás

Živnostníkov môže na Slovensku v budúcom roku výrazne pribudnúť. Pretože, ak zamestnanci prejdú na živnosť, môžu začať výrazne viac zarábať.

Za všetkým je zmena v paušálnych výdavkoch, píše portál pravda.sk. Pozrime sa teda, čo presne hovoria čísla.

Zamestnancovi sa odvody počítajú z hrubého príjmu. Zamestnávateľ mu musí strhnúť 13,4 percenta. Dane sa zas vyrátavajú tak, že sa z hrubého príjmu odpočítajú zaplatené odvody a nezdaniteľné minimum, čím sa získa daňový základ. Z neho zamestnávateľ strhne 19 percent. Zamestnávateľ, okrem toho, platí aj ďalšie odvody z vlastného vrecka.

Príklad: Zamestnanec s hrubým platom 700 eur zaplatí každý mesiac na odvodoch 93,80 eura a na dani 54,96 eura. Zároveň zamestnávateľ za neho zaplatí odvody v sume 246,30 eura. Tento zamestnanec stojí zamestnávateľa 946,30 eura, ale v čistom dostane 551,24 eura.

Výrazne vyšší zárobok

Ak však zamestnanec zmení svoj pomer na živnosť, a dohodne sa so zamestnávateľom, že mu bude posielať jeho doterajšiu celkovú cenu práce, jeho príjem sa zvýši a firma nezaplatí ani o cent viac. Tento postup je výhodný preto, lebo pri výpočte daní a odvodov si živnostníci najskôr odpočítajú zo svojho príjmu výdavky na podnikanie. Ak žiadne nemajú, alebo ich majú veľmi nízke, môžu využiť paušálne výdavky. V tomto roku sú na úrovni 40 percent z príjmov. Takto si môže živnostník odpočítať maximálne 5 040 eur za rok. Od budúceho roka budú paušálne výdavky na úrovni 60 percent so stropom 20-tisíc eur. Znamená to, že ľudia, ktorí využijú paušálne výdavky, tak budú zdaňovať len 40 percent svojho hrubého príjmu.

Porovnanie: Je lepšia živnosť alebo zamestnanie. /Foto: pixabay.comPorovnanie: Je lepšia živnosť alebo zamestnanie. /Foto: pixabay.com

Príklad: Ak by teda zamestnanec s platom 700 eur začal pracovať na živnosť, pričom firma mu bude platiť celkovú cenu práce, teda 946,30 eura, po zaplatení daní a odvodov by mu v čistom zostalo 738,14 eura. Mesačne si tak prilepší o 186,90 eura. A dobrá správa je, že s rastúcim príjmom sa rozdiel v čistom zárobku ešte zvyšuje. Ak by na živnosť začal pracovať človek, ktorý zarábal 1500 eur ako zamestnanec, jeho čistý zárobok by stúpol o 613 eur.

Treba investovať, nie míňať

Ak sa však stanete živnostníkom musíte v budúcnosti počítať s nižšími dávkami a dôchodkom. Avšak, ak „ušetrené“ peniaze dobre investujete nemusíte tieto dopady vôbec pocítiť.

Ak chcete vedieť, ako dobre investovať, kliknite SEM.