6-tisícový plat sa zmenil na 20-tisícový. Rekvalifikáciou

Myslieť si, že vyštudovať dnes napríklad vysokú školu znamená  istotu zamestnania do dôchodku, je naivné, píše pre regionálny riaditeľ Salve František Buranský.

V roku 1974 mi dvaja bratranci odišli za veľkú mláku. Jeden z nich – elektrotechnický inžinier  mal podľa slov druhého šťastie, lebo sa dostal do štátneho podniku vyvíjajúceho počítače, kde pôsobil až do dôchodku. Druhý – stavebný architekt sa štyrikrát rekvalifikoval cestne stavby, pozemné stavby, ekologické stavby a len posledných dvanásť rokov robil vysnívané projektovanie polyfunkčných objektov.

Priznám sa, za socializmu som tomu veľmi nerozumel a toho druhého som tak trochu pokladal za fluktuanta.

Nežite ako za socializmu

Nedávno som sa dočítal, že rekvalifikácia sa stáva nevyhnutnou súčasťou života. Šesť profesií z desiatich, na ktoré sa dnešní mladí ľudia v školách pripravujú, o dvadsať rokov nebude existovať. Myslieť si, že vyštudovať dnes napríklad vysokú školu znamená  istotu zamestnania do dôchodku, je naivné. Škoda len, že politici o týchto faktoch nehovoria a aj preto mnoho mladých žije v myšlienkových vzorcoch socialistického človeka.

Narodil som sa v období povojnového populačného boomu. Od detstva som bol vedený /rodičmi i starými rodičmi/ k pracovitosti a váženiu si hodnôt .  Keď som mal šestnásť rokov, môj otec mal autonehodu, následkom ktorej až do smrti chodil pomocou bariel. Vedel som, že finančnú pomoc od rodičov čakať nemôžem.  Keďže aj ja, ako väčšina mladých ľudí som túžil mať motocykel, či auto, využíval som každé a celé prázdniny na brigády. Robil som pomocného robotníka na stavbách, zvoz lisovanej slamy, odvoz hrozna do vinárskych závodov, závozníka nákladného auta,  traktoristu, vykladanie potokov betónovou dlažbou a podobne.

Teda viem, ako a aké peniaze sa dajú zarábať manuálnou prácou.

Pre rodinu

Vyše dvadsať rokov som bol učiteľom. Veľmi nedocenená profesia. Po príchode z práce, som v skleníku pestoval karafiáty a choval včelstvá. Takto som  mimopracovnými aktivitami zarábal násobne viac, ako učiteľ. Vďaka tomu  nehrozilo, že budem musieť svojím trom deťom odoprieť chodiť na klavír, výtvarný krúžok, či angličtinu.

Napriek slušne rozbehnutým aktivitám, som vo veku 45 rokov pristúpil na ponuku rekvalifikácie. Cez zimu, kedy včely spali a skleník bol zimovaný. Za týždeň po odškolení som po večeroch zarobil 19.800 Sk, v čase kedy ako učiteľ som mesačne zarábal 6.400 Sk. A to rozhodlo o mojom ďalšom smerovaní. Hoci zo strany manželky a kolegov som začal pociťovať až opovrhovanie, ale moje deti mi boli vždy viac, ako plytké názory iných.

Hrdý poradca

Po šestnástych rokoch poradenstva môžem povedať, že som HRDÝ PORADCA

Stovky rodín na môj podnet vybrali svoje peniaze z nebankových  inštitúcií. Mnohým som pomohol viac, ako politici, ktorých zbožňovali.

Množstvu spolupracovníkov som dopomohol k lepšiemu životu, k výborným dovolenkám, k prvým leteckým cestám, k prvým pobytom pri mori...

Nemusíš manuláne pracovať, aby si zarobil. / Foto: pixabay.comNemusíš manuláne pracovať, aby si zarobil. / Foto: pixabay.com

Mám vybudovanú vďačnú klientelu,  väčšina ktorej rieši všetky finančné záležitosti prostredníctvom mňa.

Mám stovky vďačných klientov, ktorí majú svoje úspory na moje odporúčania majú dnes úročené piatimi, siedmimi, či ôsmimi percentami ročne.

Zarábam násobne viac, ako moji kolegovia v školstve, no napriek tomu si ich prácu veľmi vážim. Pravda, nie všetkých, ale väčšiny.

Stačí na sebe pracovať

Na základe vlastných skúseností, odporúčam každému, kto od života čaká viac, než ako môže dosiahnuť bežnou prácou, rekvalifikovať sa.  Vo voľnom čase študovať, čítať dobré knihy, počúvať CD-čka, absolvovať kurzy, študovať jazyky... Neodporúčam hľadať zdôvodňovania svojej neblahej reality vyplývajúcej často z nečinnosti.  Registrujem, ako veľa ľudí vyvíja obrovské úsilie na nájdenie vinníkov jeho nedobrej situácie. Keby len tú energiu venovali práci na sebe, boli by na tom oveľa lepšie.

Vlaky príležitostí prichádzajú a odchádzajú. A je na každom, či nastúpi, alebo zostane.

Ak chceš zmeniť svoj život, klikni SEM