Reštart mozgu Vám prinesie prosperitu. Skúste to

Náš život sa najprv odohráva v hlave. Až potom sa reálne deje, píše špecialista Salve Martin Kríž.

Nedávno som mal možnosť absolvovať prednášku Petra Krištofoviča na seminári „Power Day“ v Čilistove. Dostali sme zadanie: „ Čo by ste vlastnili, keby peniaze nehrali žiadnu rolu?“, „Čo by ste urobili pre seba?“, a „ Čo by ste urobili pre druhých?“. Princíp zadania má jasnú podstatu. Náš život sa najprv odohráva v hlave. Až potom sa reálne deje.

Prečo teda strácame svoje sny a nedosahujeme svoje ciele? Prečo mnohokrát rezignujeme na to, čo nám život ponúka? Vysvetlenie je v našej hlave.

Rodíme sa s čistým programom úspechu a víťazstva

Prirovnal by som to k počítaču. Keď je nový, pracuje rýchlo, pretože nie je ničím zaťažený. Počas používania sa dostávajú dovnútra informácie, ktoré – povedzme si otvorene, mnohokrát nepotrebuje. A väčšinou sa doň dostanú aj vírusy – programy, ktoré ničia jeho funkčnosť. Podobne je to aj s našou hlavou.

Človek sa rodí s „čistým programom úspechu a víťazstva“. Má svoje nádherné predstavy o živote, chce dosiahnuť veľa, a chce aj vlastniť veľa pekných vecí – dom, auto, chatu, jachtu ...

Chce byť lepší ako jeho rodičia, chce byť lepší ako jeho okolie, chce žiť krajší a kvalitnejší život.

Vyvarujte sa „dobre mieneným radám“

A vtedy začnú prvé útoky. Človek dostáva tisíce negatívnych útokov v podobe „ dobre mienených rád“ a „doporučení“ od svojho okolia. Veľa krát k tomu prispieva práve najbližšie okolie : rodičia, priatelia, známi, škola.

Dobré mienené rady typu „to sa nedá“, „načo sa snažíš“, „ja som ti to hovoril“, a mnoho ďalších podobných. Človek začne sám o sebe pochybovať, či to, o čo sa snaží, je naozaj to správne. A práve toto sú tie „vírusy v programe“, ktoré spomaľujú náš chod a robia v hlave nenormálnu spúšť. Človek začne rezignovať a prestane od života niečo očakávať...

Chcete nový dom? Reštartujte si hlavu.Chcete nový dom? Reštartujte si hlavu.

Ako zničiť vírus v našej hlave?

Je to ako s počítačom, ktorý sa natoľko spomalil, že prestáva pracovať. Vtedy je potrebný osobný reštart, ktorý vymaže škodlivé myšlienky. Vyžaduje to ale obrovské úsilie opustiť svoje zabehnuté koľaje. Cenou za nový život je čas, ktorý venujeme vzdelávaniu, je to osobná disciplína, poctivá práca, ale aj odriekanie si pôžitkov. Výsledkom je naštartovanie nášho mozgu, ktorý sa vráti k túžbe po lepšom živote.

Odmena môže byť obrovská

Ak teda chceme v živote ešte niečo nového vlastniť, niečo nové zažiť, a niečo nové vidieť, musíme pracovať so svojou hlavou, stanovovať si stále ďalšie ciele a postupne ich dosahovať.

P.S. Pred seminárom Power Day som nerozumel svojej manželke, keď ma volala pozrieť si veľký pozemok na náš nový dom s bazénom, pretože náš rodinný rozpočet ešte nedosahuje potrebný objem. Vnímal som to ako pohľad cez ružové okuliare. Teraz však rozumiem, že náš mozog potrebuje jasné zadanie. Pochopil som, že ak si stanovíme cieľ a zadáme ho nášmu mozgu, tak on sám nájde cestu k tomuto cieľu. Potrebujeme sa len systematicky vzdelávať a naučené si overovať v reálnom živote.

Martin Kríž

Pomáha klientom spravovať a zhodnocovať finančné rezervy.

Viac od autora →