Revolúcia v hypotékach. Každý druhý Slovák zmenil banku

Pre viacerých klientov bánk predstavuje alternatívu aj refinancovanie hypotéky prostredníctvom úveru zo stavebného sporenia.

 Polovica ľudí, ktorí majú hypotéku, si ju preniesla do inej banky, alebo o jej prenesení uvažuje. Veľkú zásluhu na tom mal znížený poplatok za predčasné splatenie úveru na jedno percento, píše portál sme.sk.

„Motor“ zmien

 Vyplýva to z prieskumu spoločnosti TNS Slovakia na 500 respondentoch, ktorí hypotéku využívajú. Práve tí považujú za „motor migrácie“ v bankách nižšie úrokové sadzby, ktorými banky reagovali na novelu zákona o úveroch na bývanie. Vďaka tomu majú klienti bánk možnosť splatiť svoje úvery na bývanie ešte pred ukončením fixácie s poplatkom najviac jedno percento.

Víťazi a porazení

 Úbytok klientov môže podľa prieskumu najviac postihnúť Slovenskú sporiteľňu, tá by  potenciálne mohla prísť až o desať percent trhového podielu. Najväčší potenciál rastu má v súčasnosti podľa štúdie Prima banka. Pre viacerých klientov bánk predstavuje alternatívu aj refinancovanie hypotéky prostredníctvom úveru zo stavebného sporenia.

Boj sa bude stupňovať

 Agentúra TNS predpokladá, že intenzívna súťaž o klientov na hypotekárnom trhu sa udrží, pravdepodobne sa bude aj stupňovať. Jedným z hlavných nástrojov na získanie nových klientov je úroková sadzba, no veľká časť respondentov označila za kľúčové aj ďalšie faktory, na základe ktorých rozhodujú o refinancovaní svojej hypotéky.