Rezort financií zvažuje zníženie prídavkov, daňového bonusu ale aj skrátenie rodičovskej

Škrt v rodinných financiách by mali pocítiť najmä tí, ktorí zarábajú lepšie. Ušetrené peniaze by sa použili pre tých, ktorí zarábajú málo.

Plány ministerstva financií hovoria jasne -  za obeť by mali padnúť rodinné prídavky na deti či daňový bonus. O tieto výhody by mali prísť ľudia, ktorí zarábajú približne 1 500 eur mesačne v hrubom. Peniaze, ktoré sa ušetria v škrtoch pre lepšie zarábajúcich, by mali pomôcť tým horšie zarábajúcim.

Navrhujeme úsporné opatrenia vo výške 160 miliónov eur ročne. Zdroje na financovanie nových politík je možné hľadať predovšetkým v plošnej a dlhej podpore rodiny, ktorá tvorí miliardu eur, čo je takmer polovica rozpočtu MPSVaR," povedal pre portál noviny.sk Štefan Kišš z Útvaru hodnoty za peniaze MF SR. „ Rodinné prídavky sa dnes totiž rozdávajú takisto na ministerské deti ako na deti rodín, ktoré sú skutočne v núdzi. To je príklad neefektívneho použitia verejných zdrojov, takže toto obmedzenie, ktoré je bežné vo svete, aj v Českej republike sú rodinné prídavky obmedzené, vedie k tomu, že tie peniaze, ktoré idú na podporu rodín sú použité efektívnejšie," hovorí Radovan Ďuranna z INESS.

Niektorým rodinám chce rezort financií škrtnúť viaceré dávky.Niektorým rodinám chce rezort financií škrtnúť viaceré dávky.

Navrhované zmeny by sa teda mali dotknúť prídavkov na deti, ktoré aktuálne dostávajú rodičia vo výške 23,52 eura mesačne. Tie by sa vyplácali už len do 18 roku života dieťaťa a nie do 25 rokov, tak ako to bolo doteraz.

Daňový bonus, ktorý je momentálne vo výške asi 257 eur, by závisel od výšky zárobku rodiča. Pri vyššom príjme by bonus rodič nedostal vôbec.

No v hre je napríklad aj skrátenie rodičovskej dovolenky. S tým však nesúhlasí rezort práce.

Všetky odporúčania budú súčasťou návrhu štátneho rozpočtu v prípade ich schválenia.

Ak chcete dobre zabezpečiť svoju rodinu a nespoliehať sa pritom na štát, kliknite SEM