Riaďte sa týmito zásadami a budete bohatí

Nepracovať a pritom dostávať plat. To je vec , ktorú si želá väčšina ľudí , ale len málokomu sa to naozaj podarí, píše v odbornom blogu manažér Salve Martin Kríž...

Drvivá väčšina dnešnej spoločnosti chodí do práce alebo do svojho podnikania. Ráno tam, poobede späť. Okolo poludnia na obed, alebo si len niečo kúpiť na zjedenie v blízkych potravinách. Potom sa pobaviť s kolegom, pokurizovať so sympatickou ženou. Deň za dňom... Takto síce nevyzerá sen mladého človeka, ktorý opúšťa brány školy, ale nakoniec to poznáme všetci. Sen o vlastnom bohatstve sa začne pomaly rozplývať a časový horizont jeho dosiahnutia sa presúva do nedohľadna.
Existujú ale výnimky s ktorými som sa stretol. Ľudia, ktorí boli múdrejší alebo šikovnejší ako okolie. Ľudia, ktorí dostávajú a majú viac peňazí a žijú svoj život inak – podľa seba.

Získajte tie správne návyky

Poznám veľa bohatých ľudí a poznám aj dosť chudobných ľudí. Vždy ich pozorne počúvam, čo oni hovoria o peniazoch. Ich názory ma zaujímajú, lebo vidím, ako vedia narábať s majetkom a vidím aj to, v akej sú dnes situácii. Videl som dosť exekúcií v rodinách, videl som ľudí žiť v chudobe nedlho po tom, čo sa im ešte nedávno pomerne dobre darilo. Preto viem, že dodržiavať niektoré zásady je životne dôležité pre každého človeka a ich porušenie vedie k veľkým problémom. Vo financiách platí omnoho viac ako kdekoľvek inde, že zdravý sedliacky rozum je to hlavné, čo je treba používať.

Ako sa stať finančne nezávislým?

  1. Treba robiť niečo hodnotné za čo sú vám ochotní ľudia zaplatiť. Ideálne viac peňazí, ako niekomu inému. S tým súvisí veľa vecí, ale ak nebudete mať príjem, nikdy bohatý nebudete. Vyhýbajte sa neefektívnym činnostiam, ktoré neviete vymeniť za peniaze alebo  k ich vytváraniu neprispievajú. Pamätajte si: Plánovať, riadiť, kontrolovať a zabezpečiť príjem je dôležitejšie, ako neustále strážiť výdaj každého centu. Hlavnú pozornosť vždy dajte na zabezpečenie príjmu. Až na druhom mieste je neustále strážiť výdaje.  Ono sa to píše ľahko, ale ak má človek dlhy, tak mu pozornosť berú všetky možné nezaplatené šeky. Tie treba zaplatiť. Ale aj tak každý deň hlavne premýšľajte, ako peniaze dostať. Lebo dlhy zaplatíte iba z prijatých peňazí.
  2. Zúrivo si strážte výdaje. To je veľmi dôležité. Každý cent dvakrát otočte skôr, než ho vydáte. Šetriť treba neustále. Ak sa v živote nedarí, šetrenie je to prirodzené. Ale nepovoľte v ostražitosti ani vtedy, ak sa vám veľmi darí a príjmy vysoko prekračujú nutné výdaje.
  3. Vždy si zriaďte rezervný účet. Vytvorte si rezervu! Najlepšie je, ak je to fyzicky iný účet ako váš hlavný účet a ešte lepšie je, ak je v inej banke. Má to iba jeden triviálny dôvod: najväčším “nebezpečenstvom” pre rezervu som zvyčajne ja sám. Treba si sám sebe sťažiť prístup k rezervným peniazom. Na vašu rezervu sa vždy dívajte ako na povinný výdaj – vždy si zaplaťte sami sebe, vždy to spravte! Na rezervu si pravidelne odkladajte pevne stanovenú časť hrubého príjmu. Jednotlivci si zvyčajne odkladajú okolo 10 % príjmu. Rezerva nie je to, čo vám zostane na konci mesiaca. Rezerva je IBA to, čo ste už bezpečne odviedli a “schovali” na iný účet. Na rezervu potom “zabudnite”. Tvárte sa, že ani nie je. Treba ju “schovávať” pred sebou samým. Nikomu ju nesľubujte. Rezerva vám dáva pocit istoty a bezpečia, ak by naozaj nastali ťažké časy.

Slová na záver

Ak už máte na účte milión, tak VY diktujete pravidlá pri budúcej kúpe domu, auta  alebo firmy.

Veľa šťastia, zdravia a splnených snov.....

Martin Kríž

Pomáha klientom spravovať a zhodnocovať finančné rezervy.

Viac od autora →