Samoživiteľka s dvoma deťmi. Potrebuješ peniaze a odvahu!

Našla som spoločnosť, ktorá funguje na Baťovských princípoch – korektnosť, čestnosť, vzdelávanie, rast. Spoločnosť, kde môžem spolupodnikať bez vstupného kapitálu, bez rizika straty kapitálu, píše branch manažérka Zdena Masaryková.

35 rokov v polygrafii. Knihy, noviny, tlač večne živá?  Internet, digitálna tlač – prežijú staré techniky?  Dokážem sa vysporiadať so zmenami? Organizovala som rekvalifikačné kurzy, kto poskytne rekvalifikáciu mne? Kam sa posunúť, keď sa roky pohybujem len v jednej  oblasti?

Som polygrafka

Končila som ZŠ, vysnívanú návrharinu na odevnej priemyslovke v ten rok neotvárali a na ŠUPku som sa nedostala. Mala som 15-násť a sen že budem kresliť a tvoriť. Stala sa zo mňa polygrafka.  Stredná škola, vysoká škola, vedecko-vývojové pracovisko, polygrafická škola, grafické štúdio – polygrafia ma pohltila. Okrem detí to bol môj svet. Nech som bola na ktoromkoľvek mieste a pozícii, len čo som sa zabehla, tvorila som si plán „B“. Nechcela som nič nechať na „náhodu“ a zostať bez prostriedkov a možnosti zabezpečenia. Chcela som mať veci pod kontrolou, chcela som istotu.

Pochopila som niekoľko vecí

Druhé tehotenstvo ma trochu zaskočilo. Materská trvala akosi dlhšie a ja som potrebovala peniaze na zabezpečenie odbornej zdravotnej starostlivosti pre moje dieťatko, nad rámec poskytovaný zdravotnou poisťovňou.

Predtým prosperujúce grafické štúdio išlo dolu vodou, nemala som vychovaného schopného zástupcu a technológie rýchlo zastarávali. Pochopila som, že bez duplikácie si sám vojak v poli. Pochopila som, že život sa mení stále rýchlejšie – prispôsobíš sa, predvídaš – alebo ideš z kola von.

Zdena Masarykova využila pracovnú príležitosť v Salve. / Foto: archív SalveZdena Masarykova využila pracovnú príležitosť v Salve. / Foto: archív Salve

Nadšená doplnkami výživy, ktoré mi pomohli prekonať toto ťažké obdobie som sa najskôr nevedome ako klient na zľave dostala do MLM spoločnosti. Začala som sa vedome zaujímať o obchod, predajné techniky a komunikáciu. Pochopila som, že môžem predávať, pokiaľ produkt mám vyskúšaný, som s ním stotožnená a verím, že pomáha ľuďom. A tiež, že som nevedomky predávala už pred tým – svoju pracovnú silu, svoje nadšenie, svoju odbornosť, svoj čas.

Po materskej som sa vrátila do „mojej polygrafie“. Pár mesiacov som učila odborné predmety – pochopila som, že sa rada delím o poznatky, ale potrebujem poslucháčov, ktorí ma počúvajú nie len preto, že musia, ale preto, že chcú.

Začala som pracovať v obchodnej firme v oblasti polygrafie. Pochopila som, že obchod je o vzťahoch, korektnosti a dodržiavaní aj nenapísaných dohôd.

Chápala som, že klasické podnikanie je aj o priestoroch, nájmoch, technike, skladových zásobách, schopných zamestnancoch, mzdách, odvodoch, dovolenkách, účtovníctve...

Cítila som, že prišiel čas zúročiť roky praxe, začať po svojom a na svojom. Ukázať deťom iný model ako je zamestnanec. Podnikanie! Ale kde na to vziať? Samoživiteľka s dvoma deťmi. Potrebuješ peniaze a odvahu! Alebo nie?

Šťastie praje pripraveným

Odložila som svoje naivné presvedčenie, že sa vo svojich financiách a zabezpečení vyznám najlepšie a hľadala som niekoho, komu by som dôverovala, aby mi pomohol. Spolužiak z polygrafickej školy ma zoznámil s regionálnou riaditeľkou Emíliou Bajzíkovou. Prišla som po radu a informácie a kým som čakala, kým ukončí rozhovor s potencionálnymi spolupracovníčkami, nedalo sa nepočúvať. Vtedy mi zapadli predchádzajúce skúsenosti ako puzzle do modelu, o ktorom riaditeľka hovorila. Nerozumela som všetkému, ale cítila som príležitosť.

Intuícia ma nesklamala

Našla som spoločnosť, ktorá funguje na Baťovských princípoch – korektnosť, čestnosť, vzdelávanie, rast. Spoločnosť, kde môžem spolupodnikať bez vstupného kapitálu, bez rizika straty kapitálu, bez starostí o platy a odvody pre zamestnancov. Nie som odmeňovaná podľa taríf a tabuliek, prípadne sympatií alebo subjektívneho pohľadu, ale podľa merateľného prehľadného systému. Mám podporu back-office na sledovanie zmien trhu a legislatívy. Produktové komisie spracovávajú a filtrujú podklady od providerov a zabezpečujú vysokú odbornosť pre jednotlivé segmenty trhu. Možnosť výberu providera zabezpečuje nezávislosť.  Spolupracujem s časom overenou firmou, ktorá 20 rokov na trhu pomáha ľuďom. Delím sa o skúsenosti s produktami, ktoré mám overené na sebe. Koučujem dospelých, ktorí sa chcú učiť. Spoločnosť investuje nemalé prostriedky na kvalitné vzdelávanie, učíme sa od najlepších praktikov na trhu, čo nám umožňuje pernamentný rast. Moja cena na trhu práce sa vďaka tomu neustále zvyšuje. Páči sa mi stále lepšie zarábať a byť akcionárom :-)  v takejto firme.

Znovu môžem snívať

Znovu môžem snívať. Mám nové ciele. Materiálne aj nemateriálne. Najdôležitejší je pre mňa čas. Čas, ktorý si môžem organizovať sama. Čas, ktorý môžem stráviť s mojimi blízkymi. Chcem stále rásť, aby som mohla ukázať cestu a nové možnosti mojim deťom a ľuďom v mojom tíme. Aby som mohla lepšie pomáhať ľuďom.

Je to jednoduché, ale nie je to ľahké. Keď som začínala v polygrafii, verila som, že ľudia budú stále čítať – kupovať noviny, časopisy a knihy a ja ich spravím krásnymi. Možno áno, ale v inej forme. Dnes viem, že svet sa mení a bude sa meniť stále rýchlejšie.  Už sa nebojím budúcnosti, poznám svoju cenu a viem ju naďalej zvyšovať.  To je moja istota. To je moja sloboda.

Ak chcete aj vy zmeniť svoj život pridajte sa k Salve TU.