Seniori, zistite, či vám od januára zvýšia penziu

Takzvaný starodôchodcovia sa už dnes môžu dozvedieť, či im od januára stúpne penzia.

Sociálna poisťovňa zverejnila na svojej webovej stránke kalkulačku, pomocou ktorej dôchodcovia zistia, čim im od januára 2018 vznikne nárok na prepočet starobného dôchodku, píše portál tvnoviny.sk. Toto prepočítavanie sa týka takzvaných starodôchodcov, čiže tých, ktorí mali penziu priznanú podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004.

Kalkulačku nájdete tu

Zvýšenie alebo zníženie

Od začiatku roka až do 31. októbra bude sociálna poisťovňa nanovo prepočítavať výšku starobného dôchodku. Zvýšenie sa teda nemusí týkať každého. Dobrá správa je, že nikomu sa dôchodok nezníži, a to aj v prípade, že by im po prepočte vychádzal nižší dôchodok.

Niektorým seniorom od januára zvýšia dôchodok.Niektorým seniorom od januára zvýšia dôchodok.

Ako zistiť, či vám dôchodok zvýšia?

Použitie kalkulačky je veľmi jednoduché. Stačí, ak do nej dôchodca zadá základné údaje. Potom už len dostane odpoveď, či mu nárok na zvýšenie dôchodku vznikne alebo nie. Dôchodca sa však nedostane presnú sumu nového dôchodku. Tú bude sociálna poisťovňa určovať individuálne.

O zvýšenie nemusíte žiadať

Ak senior zistí, že dôchodok by sa mu mal po novom zvýšiť nemusí Sociálnej poisťovni posielať žiadnu žiadosť, ani nič riešiť. Poisťovňa totiž automaticky pošle každému dôchodcovi rozhodnutie o prípadnom zvýšení alebo nezvýšení dôchodku.

Ak si chcete prilepšiť k dôchodku, kliknite SEM