Slováci sa rekordne zadlžujú. A banky si ich chcú udržať za každú cenu

Objem nových hypoték stúpol oproti minulému roku o 84 percent, ale len menej ako polovica úverov, kto­ré dosiahnu dátum zmeny fixácie, sa presunie do inej banky.

Rekordne nízke úrokové sadzby sa prejavili na vysokom záujme o hypotekárne úvery. Objem nových hypoték stúpol oproti minulému roku o 84 percent, píše portál etrend.sk.

Banky si požičiavajú výhodnejšie

 Podľa štatistík Národnej banky Slovenska požičali banky v apríli Slovákom peniaze v priemere za úrok 1,82 percenta. Čo je historicky najnižšie číslo. Na mimoriadne nízke úroky má vplyv to, že banky si medzi sebou požičiavajú výhodnejšie, ale aj to, že môžeme hypotéku splatiť skôr a za nižší poplatok, iba maximálne 1 percento. Banky túto možnosť veľmi podporili aj svojimi kampaňami. 

Pozor, nebude to stačiť

 Národná banka Slovenska upozorňuje, že takýto poplatok nedokáže pokryť náklady, ktoré bankám pri predčasnom splatení úveru vznikajú. To môže banky motivovať k ponuke kratších fixácií a neskôr k zvýšeniu úroku pre klienta. Hoci najnižšie sadzby sú pri najkratších fixáciách, sú situácie, keď je výhodnejšia vyššia sadzba s dlhšou viazanosťou úroku.

Rekord

 Prejavilo sa to aj na objeme poskytnutých úverov, kedy v apríli požičali banky 810 miliónov eur. Prekonali tak rekord z minulého roka a objem peňazí sa zvýšil o 84 percent. Doteraz sa objem poskytnutých úverov na bývanie nedostal nikdy cez hranicu 550 miniónov eur.

Banka sa chce dohodnúť

 Podľa centrálnej banky slúži na refinancovanie približne tretina úverov. Zvyšná časť sa dohodne so svojou banka a tá im podmienky upraví, pretože ich záujmom je udržať si klienta. Výsledkom je, že menej ako polovica úverov, kto­ré dosiahnu dátum zmeny fixácie, sa presunie do inej banky.