Slováci stavili iba na istotu. Peniaze dávajú do bánk

Do obehu sa vlani dostalo nových 2, 5 miliardy eur. Ľudia ich však uložili do bánk, kde peniaze zarábajú minimálne. Viac by na svojich peniazoch dnes Slováci zarobili, napríklad, v podielových fondoch.

 

Vklady v našich bankách vzrástli vlani najrýchlejšie od vypuknutia finančnej krízy. V rovnakom čase si v nich ľudia uložili čerstvých 2,45 miliardy eur a vďaka nízkej inflácii na týchto vkladoch neprerábajú, ale ani nezarábajú.

 Aj preto Slováci často využívali možnosť podielových fondov, ktoré majú šancu zarobiť, v dlhodobejšom horizonte, viac než v bankách.

Nutnosť sporenia

 Aj keď Európska centrálna banka nízkymi sadzbami odrádza od sporenia a motivuje skôr k spotrebe, ktorá by mala podporiť ekonomický rast, nedeje sa tak. Napriek tomu platí: všetko míňať nie je zdravé a sporiť si na budúce potreby je nevyhnutné. Sporenie si treba naplánovať – najlepšie je zriadiť si trvalé príkazy a pravidelne z výplaty posielať hoc i malú sumu. Tak, aby sa aj výdavky na sporenie stali súčasťou bežných výdavkov, s ktorými rodina počíta.

Tri groše

 Rozprávka o troch grošoch síce radí odkladať si tretinu príjmu, no v skutočnosti by mala postačovať aj desatina. Bez viazaností a sankcií za výber peňazí by mal mať človek ušetrené zhruba toľko, aby vedel pokryť výpadok príjmu na pol roka. Na stredné a dlhodobé výdavky treba zvážiť aj stavebné sporenie či investície vo fondoch, ktoré síce v niektorých obdobiach môžu vyrábať i straty. V horizonte, na ktorý sú určené, by však mohli zarobiť viac než úspory v bankách.

Ako fondy (ne)zarábali

 Najväčší záujem mali sporitelia o zmiešané podielové fondy, no tie dosiahli v priemere najhorší výsledok spomedzi ostatných typov fondov, prerobili 1,7 percenta. Najlepší výsledok, v priemere 3,7 percenta, si pripísali podielnici v akciových fondoch. Relatívne vyššou výkonnosťou na úrovni 2,5 percenta sa prezentovali aj realitné podielové fondy. Priemerné výnosy peňažných podielových fondov, dlhopisových a fondov alternatívnych investícií boli v pásme 0,2 až 0,6 percenta.

Vklady s rizikom

Ale minulé výnosy nie sú zárukou budúcich, tak znie jedno zo základných pravidiel investovania. Udávajú však obraz o tom, ako sa darí investíciám v prostredí všeobecne nízkych úrokových sadzieb, ktoré majú ešte ďalšie roky pretrvávať. Priemerné úrokové sadzby na vkladoch obyvateľstva podľa Národnej banky Slovenska poklesli na 0,7 percenta. Netermínované na tom boli ešte nižšie. Termínované vklady sa dostali k 1,4 percenta.