Slovensko chystá exekučnú amnestiu. Zaslúžia si ju dlžníci?

Exekúcii u nás čelí viac ako 960-tisíc Slovákov. Nie všetci však riešia iba jedno exekučné konanie.

Kým 517 908 ľudí rieši jedno exekučné konanie, na 152 154 súdi sú vedené dve exekúcie a trom čelí 79 243 fyzických osôb. Po štyri exekúcie má 50 732 ľudí, voči ďalším 35 553 sa vedie po päť exekučných konaní a 26 255 osôb sa musí vysporiadať so šiestimi naraz. Sedem a viac exekúcií má 107 141 ľudí, píše portál noviny.sk. Rekordérom je fyzická osoba so 144 prebiehajúcimi exekučnými konaniami.

Podľa prezidenta komory exekútorov Miroslava Pallera uvedené čísla dávajú presnejší obraz o stave exekúcií na Slovensku. "Zároveň ukazujú, že pre takmer polovicu ľudí, postihnutých exekúciou, nejde o jednorazovú, možno náhodnú udalosť, ale že v mnohých prípadoch sa z toho stal nebezpečný systém. Aj v tomto kontexte budú veľmi dôležité rámce pripravovanej exekučnej amnestie, aby nepomohla najmä tým, ktorí tento systém bezostyšne zneužívajú," povedal Paller.

Slovensko sa zrejme dopracuje k exekučnej amnestii. Dotkne sa aj vás?Slovensko sa zrejme dopracuje k exekučnej amnestii. Dotkne sa aj vás?

V zásade sú exekútori proti exekučnej amnestii, pretože ju považujú za nespravodlivú, a to najmú voči tým, ktorí poctivo platia všetky svoje záväzky. "Plošná amnestia vyšle veľmi negatívny signál do spoločnosti, že so svojimi záväzkami sa oplatí špekulovať a čakať na iné riešenie, ako niesť zodpovednosť za čestné vyrovnávanie vlastných dlhov. Je pravdepodobné, že ľudia budú v budúcnosti menej obozretní pri preberaní svojich záväzkov a môžu sa spoliehať na to, že štát opäť použije takúto možnosť, čím vyrieši problém za nich a na úkor tých poctivých," poznamenal pre noviny.sk Paller. Komora je presvedčená, že pre všetkých, ktorí sa dostali do dlhovej špirály a nezvládajú splácať svoje dlhy, je najlepším riešením osobný bankrot, ktorí je od 1. apríla výrazne jednoduchší.

Chcete mať svoje dlhy pod kontrolou? Kliknite SEM