Spotrebný úver, bezúčelová pôžička, či hypotéka. Vyberte si správne

Ak si potrebujete požičať, mali by ste sa pozerať nie len na výšku úroku, ale do úvahy by ste mali brať aj ďalšie okolnosti.

Účel

Predtým ako vôbec zájdete do banky či za finančným poradcom mali by ste presne vedieť, na čo chcete peniaze použiť. Anna Jamborová z ČSOB pre portál pravda.sk vysvetlila, že klienti by mali myslieť na to, že kým spotrebný úver je bezúčelovú, hypotéka je určená na zabezpečenie bývania. Možnosti použitia prostriedkov zo stavebného sporenia sú vopred špecifikované, vychádzajúc z účelu a podstaty samotného stavebného sporenia.

Dĺžka splatnosti

Myslite tiež na to, že kým bezúčelové pôžičky či spotrebné úvery sa splácajú iba niekoľko rokov, hypotéku môžete splácať aj 30 rokov a aj táto lehota sa dá pri refinancovaní predlžovať.

Ďalšie poplatky a výhody

Mimoriadne dôležité je vedieť, o koľko úver v konečnom dôsledku preplatíte, teda aké ďalšie náklady sú spojené s poskytnutím úveru. Môže to byť napríklad poistenie úveru, využívanie iných produktov banky, za ktoré musíte platiť poplatok, napríklad bežný účet. Rovnako si však treba všímať aj výhody, teda, o koľko si môžete úver znížiť vďaka odpusteniu poplatkov a podobne.

Úroková sadzba

Až v poslednom rade by mal klient prihliadať na výšku úrokovej sadzby. Ale aj pri nej si dajte pozor, na dĺžku fixácie. Teda na akú dlhú dobu vám vie banka nízky úrok garantovať.