Správne nastavené poistenie je ako dáždnik, ktorý sa zmestí do kabelky

Poistenie nám doma často krát zavadzia a myslíme si, že ho nepotrebujeme. Jeho správne nastavenie je, ale ako dáždnik v krásnom slnečnom počasí. Zavadzia nám v kabelke, ale keď ho potrebujeme, doslova nám zachráni situáciu, píše špecialistka Salve Janka Zvardoňová.

Bol raz jeden mladý muž. Mal mnoho cieľov a snov o tom, ako si predstavuje život. Keď sa po škole zamestnal ako elektrikár na cestných stavbách, hneď vedel ako so zarobenými peniazmi vynaloží. Ako mnohí iní, založil si živnosť. Začal platiť odvody, ako mnohí iní, minimálne. Uzatvoril si poistku, veď prišiel „poisťovák“  a zvyšok peňazí minul na ostatné životné potreby.

Deň D         

 Prišiel ale deň D. Nešťastný deň na stavbe. Kyselina mu vypálila úplne zdravé oko. Druhé, tupozraké, ostalo nepoškodené. Nastal kolotoč operácií, vyšetrení, bolestí  a vytriezvenia z reality.

Život s 80 eurami mesačne

 Prišla prvá dávka zo sociálnej poisťovne za práceneschopnosť a čuduj sa svete, bolo to zhruba 80 eur. Prišla otázka: „z čoho zaplatím lieky, prepravu do nemocníc a stravu?“ „AHA,VEĎ MAM POISTKU!“ A tu prišla ďalšia facka od života. Poisťovňa vyplatila presne to, čo mal kúpené - dennú dávku za liečbu úrazu, 90 dní krát 10 eur, dokopy 900 eur. Z tejto sumy mal vyžiť jeden rok a k tomu, s mesačnou dávkou 80 eur. Realita? Áno. Nikoho nezaujímalo, že absolvoval niekoľko neúspešných operácií za sebou. Jeho telo odmietalo prijať implantát. V oku mu zostala diera a na druhé oko zle vidí dodnes. Mladý muž bude mať určite priznaný invalidný dôchodok, ale pokúsme sa dovtípiť aký.

Riešením je sprostredkovateľ

 To, ako by mala správne vyzerať poistka, by mal vedieť v prvom rade „poisťovák“ alebo finančný sprostredkovateľ. Sprostredkovateľ má voľnejšie ruky. Má väčšiu možnosť voľby medzi rôznymi poisťovňami a zabezpečiť tak klientovi nastavenie poistnej zmluvy podľa jeho požiadaviek. Preto sa nebojme otvorene s klientmi hovoriť o tom, že by mali mať dojednané aj iné riziká, ako napríklad práceneschopnosť, trvalé následky úrazu, operácie atď. Aby si tak vedeli v prípade nepredvídaných životných okolností zabezpečiť stratu svojho príjmu. Ak sa občan sám o seba nepostará, štát zodpovednosť nezoberie na seba. Štát na to nemá dostatok peňazí.

Poistenie je ako dáždnik

 Správne nastavená poistka je ako dáždnik v krásnom slnečnom počasí – ZAVADZIA v kabelke. Ale keď prší, ochráni ma a zmoknem iba podľa toho, aký dáždnik nosím v kabelke. Od akého je výrobcu, aký je pevný, akú má trvácnosť, ako ma ochráni, aká je možnosť servisu v prípade opravy. Tento výber je na každom z nás.

Janka Zvardoňová

Jej silná stránka je servis skôr uzatvorených zmlúv a venuje sa neživotnému poisteniu.

Viac od autora →