Sprostredkovateľ Vám pomôže. A dokonca zadarmo

Klient si sám môže vybrať sprostredkovateľa. Ten má motiváciu hľadať optimálne riešenie pre klienta, ktorý sa bude znovu a znovu vracať pri novej potrebe, píše manažérka Salve Slavka Mráziková.

 

Prečo je dobré využívať finančného sprostredkovateľa pri riešení finančných potrieb?

 Finančný poradca môže poslúžiť ako štít pred snahou finančných inštitúcií predať klientovi nepotrebné, drahé či nevhodné produkty. Ak si klient vyhľadá svojho sprostredkovateľa napríklad cez odporúčanie známeho, nie je závislý na tom, kto mu zavolá, napríklad nejaký cudzí človek, o ktorom nikdy nepočul. Môže si tak vybrať k spolupráci sprostredkovateľa, ktorý mu vyhovuje po odbornej i osobnostnej stránke. Dobrý poradca má motiváciu hľadať optimálne riešenie pre klienta, ktorý sa bude znovu a znovu vracať pri novej potrebe. 

Aké výhody prináša finančné sprostredkovanie klientovi?

 Finančný poradca dokáže usporiť náklady najrôznejšími spôsobmi. Spolupracuje s finančnými inštitúciami, ktorým vodí klientov. Má veľmi často možnosť s nimi vyjednať lepšie podmienky, než aké by dokázal získať klient sám. Klient usporí aj čas, nakoľko finančný poradca má lepší prístup k informáciám a predovšetkým s nimi pracuje na dennej báze. 

V čom je rozdiel, ak mi hypotéku ponúkne pracovník banky a keď mi ju ponúkne sprostredkovateľ?

 Pracovník banky je „nútený“ predávať (banka zarába predajom úverov, musí naplniť obchodné plány), nepočúva klienta a jeho úlohou je prísť s riešením hneď na prvom stretnutí, čiže rýchlo s klientom spísať žiadosť o úver, aby si to nerozmyslel. Často nepovie klientovi o skrytých rizikách a prezentuje len výhody produktu, neporovná ich s konkurenciou. Vyvíja časový nátlak, nenechá klienta premyslieť si uzatvorenie zmluvy a stáva sa, že klientovi dáva nereálne sľuby, ako rýchle schválenie, vybavenie výnimky. Musí byť lojálny voči svojmu zamestnávateľovi, čiže predstavuje produkty „jeho banky“ za tie najlepšie na trhu, čo nemusí  byť vždy pravda.  

  Platím sprostredkovateľovi za to, že mi pomôže s hypotékou? 

 Na Slovensku je finančné sprostredkovanie založené na platbe zo strany finančnej inštitúcie, čiže banky, poisťovne, príp. obchodníka s cennými papiermi, nie zo strany klienta. Na svoju činnosť finančný poradca aj sprostredkovateľ potrebuje povolenie Národnej banky Slovenska. Takže sprostredkovateľ klientovi pomôže zadarmo, zaplatí ho až daná finančná inštitúcia, v ktorej sa klient rozhodne produkt využívať. 

Slavka Mráziková

Zaoberá sa komplexným riešením rodinných financií. Jej špecializáciou je financovanie bývania a investície.

Viac od autora →