Štát obdržal za minulý rok vyše 954-tisíc daňových priznaní

Za rok 2015 štát evidoval finančnú správu so skoro miliónom podaných priznaní k dani. Pošle preplatky na daniach vo výške 163 miliónov...

Informuje o tom finančná správa, ktorá postupne spracúva daňové priznania a poukazuje preplatky na daniach, píše portál ekonomika.sme.sk.

Podľa údajov finančnej správy pritom do 15. apríla podali daňovníci vyše 954 tis. daňových priznaní k dani z príjmov za rok 2015. Vyše 140,5 tis. z nich boli daňové priznania právnických osôb.

Necelý mesiac na vrátenie preplatkov

Preplatky na daniach posiela finančná správa tým, ktorí v priznaní vyplnili žiadosť o ich vrátanie. Poukazovať na účty daňovníkov ich musí podľa zákona do 40 dní od termínu na podanie daňového priznania, teda do 10. mája 2016.

Prvých 30 tisíc daňovníkov už svoje preplatky dostalo. „Spolu musia daniari vybaviť 335 096 žiadostí o vrátenie preplatku. Celková výška vrátených preplatkov z dane z príjmu dosiahne 163,1 mil. eur,“ informuje finančná správa.

Niektorí si ešte počkajú

Okrem toho 185 tis. daňovníkov oznámilo, že si lehotu na podanie daňového priznania k dani z príjmov za minulý rok predlžuje, väčšina z nich do konca júna.

Do septembra si ju mohli predĺžiť tí, ktorí evidujú aj príjmy zo zahraničia. Takýchto prípadov je takmer 20 tisíc. „Kompletná štatistika o podaných daňových priznaniach bude k dispozícii koncom októbra 2016,“ dodáva finančná správa.