Štát úplne zmení podporu pre mladých hypodlžníkov. Dostanú menej

Štátna podpora pre mladých, ktorí žiadajú o hypotéku sa zmení. K horšiemu.

Štát chystá zmenu podpory mladým hypodlžníkom. Nepôjde však len o systémovú zmenu, píše portál trend.sk. Mladí to pocítia na výške dotácie. Aktuálna bonifikácia úrokových sadzieb by mala zaniknúť, a to už od budúceho roka. Nové pravidlá sa samozrejme dotknú iba novouzatvorených zmlúv, tie staré dobehnú tak, ako sú natavené.

Koľko ušetria

Takže tí, ktorí si na nové bývanie požičajú budúci rok, už budú platiť plnú sumu úrokov a príspevok od štátu si budú môcť nárokovať až po daňovom priznaní. Podpora by mala mať formu daňového bonusu, podobne ako si ľudia uplatňujú bonus na dieťa. Takáto forma je bežná v celej Európe. Podľa návrhu, ktorý budú ešte musieť schváliť poslanci, by si mladí mohli uplatniť len polovičnú zľavu za zaplatené úroky bankám, najviac do výšky 400 eur.

Hypotéka pre mladých sa zmení.Hypotéka pre mladých sa zmení.

Podmienky na získanie

Podmienky na získanie nového príspevku pre mladých by sa však meniť nemali. Stále sa oň budú môcť uchádzať ľudia od 18 do 35 rokov s priemerným mesačný príjmom, ktorý neprekročí 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve. Už sa však nebude prehodnocovať raz za kvartál. Príjem sa bude posudzovať za predchádzajúci kalendárny rok.

Vypadnúť by však mala možnosť nárokovať odklad istiny alebo zníženie mesačných splátok až na polovicu pri narodení dieťaťa.

Toto všetko je zatiaľ iba návrh, takže zákon, ktorý schvália poslanci môže v konečnom dôsledku vyzerať úplne inak.

Ak chcete získať ešte výhodnú hypotéku pre mladých, kliknite SEM