Stavila som na istotu. Domácu a s výnosom

Vlastniť produkt, ktorý ponúkam, považujem za prvú vec, ktorá zaručuje vnútornú istotu a presvedčivosť pri predaji, píše špecialistka Salve Mária Hankociová.

 „V čom je Salve také výnimočné, že spolupracuješ práve s touto firmou?“ Od roku 2003 som na takéto otázky s hrdosťou odpovedala: „Máme vlastného obchodníka s cennými papiermi!“ To dodnes považujem za najväčšiu konkurenčnú výhodu na trhu sprostredkovania finančných služieb.

„Podozrivo“ vysoký výnos

 Po počiatočnom ošiali, kedy len všetko zahraničné bolo pre nás to najlepšie a iba to nieslo punc najvyššej kvality, sme trochu vytriezveli. Prvá emisia dlhopisov Arca Capital Slovakia v roku 2005 bola balzamom na dušu, pre nás i pre našich klientov.

 Konečne cenné papiere s garantovaným výnosom, so splatnosťou v strednodobom horizonte a s dobrou dostupnosťou len za jednopercentný poplatok! Aj keď niektorí klienti si ich nekúpili práve pre podozrivo vysoký výnos. To boli väčšinou tí, ktorí sa popálili na vkladoch do nebankových spoločností.

Sama som si kúpila

 S počiatočnými pochybnosťami som sa vysporiadala komunikáciou. Kladením otázok vlastných, i tých od klientov, majiteľom spoločnosti. Veď boli a sú tu, nie niekde v Bruseli alebo v Amerike. A samozrejme, aj tým, že sme si ako rodina tiež dlhopisy kúpili. Vlastniť produkt, ktorý ponúkam, považujem za prvú vec, ktorá zaručuje vnútornú istotu a presvedčivosť pri predaji.

Kvalita na burze

 Dnes sa nebojím s klientmi hovoriť aj o rizikách. Aj dlhopisy, ako každá investícia, nesú určité riziko. To je však vyvážené výškou výnosov a históriou ich vyplácania, ako aj splatením doterajších troch emisií. Priam na hodinu presne v deň splatnosti. Zárukou kvalitu je aj to, že posledné dve emisie sú kótované na Burze cenných papierov v Bratislave. To zvyšuje ich dôveryhodnosť na maximálnu mieru, najmä v očiach odborníkov. Na Slovensku nie je veľa takých spoločností, ktoré sú ochotné „vyzliecť sa do košieľky“ pred kótovacím výborom (...a ešte za to aj zaplatiť). 

Voľné peniaze? Naša chyba

 Prečo si niektorí ľudia „naše“ dlhopisy dnes nekúpia? Buď na ne nemajú potrebnú sumu, alebo svoje investovanie rozkladajú. Čo radím? Tých prvých povzbudím, aby ďalej šetrili. V žiadnom prípade neodporúčam, aby svojich jediných tritisíc eur rovno vložili do kúpy dlhopisu. Rozhodnutie tých druhých plne rešpektujem. Väčšinou sú to moji klienti, ktorí do dlhopisov plánovanú čiastku svojich zdrojov už vložili. A pri najbližšej splatnosti túto osvedčenú a výnosnú investíciu otočia, prípadne zvýšia.

 No a potom sú tu ešte tí, ktorí ani netušia, ako by ich voľné peniaze mohli bezpečne a dobre zarábať. To je však chyba na mojej strane. A možno aj na Vašej...