Ste podnikateľ či živnostník? Toto je Vaša cesta k hypotéke

Pre zamestnanca je hypotéka dostupnejšia, ale ak podnikáte alebo ste živnostník, pri žiadosti o hypotéku banky postupujú prísnejšie. Príjem posudzujú podľa iných pravidiel.

Zamestnanému človeku pri žiadosti o hypotéku stačí obvykle potvrdenie od zamestnávateľa a pracovná zmluva na dobu neurčitú. Živnostníci a konatelia eseročiek sú však posudzovaní podľa iných pravidiel, píše portál webnoviny.sk

Príjem živnostníka

 Aj podnikatelia živnostníci majú možnosť využiť pomoc od štátu a požiadať o hypotéku pre mladých do 35 rokov. Musia preukázať svoj príjem, tak ako zamestnanec a banka potrebuje vidieť ich daňové priznanie. Žiadateľ musí podnikať minimálne pol roka. Navyše živnostník je pre banku vždy vyšším rizikom ako zamestnanec na trvalý pracovný pomer. Ak chce žiadať zvýhodnenú hypotéku, bude musieť byť opatrný pri daňovom priznaní. Tu platia podmienky ako pre zamestnancov, teda od 1.4.2016 sa príjmová hranica žiadateľa o zvýhodnenú hypotéku zvýšila na 1 242,80 €.  V prípade dvoch žiadateľov je hranica 2-násobná.

Úprava daňového priznania

 Daňová optimalizácia je pre každého podnikateľa alebo živnostníka témou číslo jedna. Mnohí živnostníci sa práve založením eseročky chceli vyhnúť plateniu odvodov a snažia sa viac šetriť. Práve toto, môže byť pre nich rozhodujúce. Pretože malý príjem  znamená aj nízku hypotéku, prípadne jej zamietnutie. Príliš vysoký zas môže ohroziť  získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých.

Príjmy

 Banka si Váš príjem vypočíta z daňového priznania. Základným predpokladom je byť v zisku. Ak ste v daňovom priznaní vykázali stratu, do banky ani chodiť nemusíte. Od priemerného mesačného príjmu z daňového priznania si banka odpočíta sumu životného minima na bežné výdavky rodiny, následne sa odrátajú splátky existujúcich úverov a do zvyšnej sumy sa musí zmestiť výška splátky nového úveru.

Obraty

 Mnohé banky už vedia o snahe podnikateľov zaistiť si čo najnižšie dane a tak v niektorých prípadoch môžu pristúpiť k výpočtu hypotéky na základe obratu. Vždy sa berie do úvahy len jeho časť, v rozmedzí od 10 do 50%. Z tej časti sa vypočíta priemerný príjem. Práve kvôli úspore podnikatelia viac uprednostňujú možnosť výpočtu z obratu a nie zisku.

Konatelia eseročky

 Majitelia firiem, ktorí si vyplácajú mzdu, sa pri žiadosti o hypotéku považujú za štandardných zamestnancov. Druhou skupinou, sú majitelia firiem, ktorí majú príjem iba vo forme podielu na zisku. „Ak je klient súčasne aj vlastníkom s.r.o., môže rozhodnúť, že si čistý zisk, prípadne jeho časť, vyplatí ako podiel na zisku spoločnosti. Opätovne bude záležať na tom, aký čistý zisk dosiahla spoločnosť a aká časť z tohto čistého zisku bola spoločníkovi vyplatená ako podiel na zisku. Nakoniec banka vezme do úvahy výšku vyplateného podielu na zisku, čim získa mesačný príjem a postupuje rovnakým spôsobom. Odráta životné minimum a náklady, až príde k schopnosti platiť hypotekárne splátky, vysvetľuje Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.