Stratili ste prácu tesne pred dôchodkom? Vláda prichádza s riešením

Vláda chystá novinku, pre ľudí, ktorí prišli o zamestnanie tesne pred odchodom do penzie.

Ak ste tesne pred penziou zostali bez práce, ale sporili ste si v treťom pilieri, máte vyhrané. Vláda pripravila novinku – takzvaný preddôchodok. Znamená to, že do penzie môžete odísť skôr a nezníži sa vám dôchodok, píše portál tvnoviny.sk

Vláda verí, že takto zabije dve muchy jednou ranou – vyrieši kritickú situáciu ľudí pred dôchodkom a zatraktívni tretí pilier. V tom si momentálne na penziu šetrí len veľmi málo ľudí.

"Chceme v kombinácii s tretím pilierom zatraktívniť odchod do dôchodku. V praxi to bude znamenať, že tí ľudia neprídu o časť dôchodku, napríklad čo je dnes zhruba 12 percent, ak by odišiel dva roky pred dôchodkom," povedal premiér Robert Fico.

Vláda prichádza s preddôchodkom.Vláda prichádza s preddôchodkom.

V praxi by to malo vyzerať tak, že v treťom pilieri budete musieť mať nasporené dostatočné množstvo peňazí. Z tých vám bude potom počas celej doby preddôchodku rozrátaný pravidelný mesačný príjem.

"To nie sú iba ľudia, ktorí sú prepustení dva roky pred dôchodkom, ale máme veľa profesií, ktorí pri zvyšovaní odchodu veku do dôchodku nie sú schopní a nevládzu tu prácu robiť. Sú to napríklad taviči pri vysokých peciach, ktorých si neviem predstaviť, aby pri takomto tempe odchodu do dôchodku, to ťažké oblečenie na sebe nosili," povedal prezident Konfederácie odborových zväzov Jozef Kollár.

Podľa zamestnávateľov je dôležité, že ak sa ľudia dostanú do podobnej situácie, neznamená, že už nebudú môcť robiť.

"Je to pozitívny nástroj, hlavne kvôli tomu, že ľudia by v preddôchodku mali mať možnosť pracovať či na zmluvu alebo dohodu, čo sa pri predčasnom dôchodku nedá," hovorí Radovan Maxin z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení.

Otvorenou otázkou ostáva ešte výška poplatkov v treťom pilieri. Mnohí žiadajú väčšiu daňovú úľavu. Dnes si môžu sporitelia tretieho piliera znížiť svoj základ dane o zaplatené príspevky, ale najviac o 180 eur ročne.

Ak si chcete efektívne sporiť na dôchodok, kliknite sem