Štyri rady, ako si sporiť. Číslo tri by ste nemali zanedbať

Slováci naštartovali šetrenie. Sporia si najrýchlejšie spomedzi všetkých krajín eurozóny. Ak vy ešte stále neviete, ako začať šetriť, tu je jednoduchý návod.

1. Plánujte rodinný rozpočet

Z prieskumu Poštovej banky vyplýva, že 62% domácností si rodinný rozpočet plánuje približne a svoje výdavky skôr odhadujú. Ak sa aj rozpočet nepodarí dodržať, väčšina rodín ho neprekročí o viac ako 100 eur, čo vo veľkej miere spôsobujú nečakané či nepríjemné udalosti, rovnako ako sviatky a rodinné oslavy. Len 17% domácností si rozpočet plánuje podrobne a 21% sa tým naopak nezaoberá vôbec. „Užitočné je, ak si stanovíte presné čiastky, ktoré ste ochotní minúť na istý typ výdavkov (napr. na potraviny, oblečenie, atď.), a ak sa dá, túto sumu neprekračujte. Ušetrenú čiastku si tak viete odložiť a našetriť si napríklad na niečo, po čom už dlhšiu dobu túžite,“ radí Martina Zrníková, vedúca oddelenia pasívnych produktov v Poštovej banke.

2. Sledujte si príjmy a výdavky

Keď už máte rozpočet stanovený, nemenej dôležitou úlohou je aj následné sledovanie príjmov a výdavkov. Z prieskumu vyšlo, že priemerný príjem slovenských domácností je 1 300 EUR a výška výdavkov predstavuje v priemere 875 EUR.

Existuje niekoľko možností, ktorými je možné kontrolovať svoje náklady, ako sú rôzne mobilné aplikácie a iné dostupné technológie. Ak nie ste technickým vymoženostiam naklonení, postačí klasické odkladanie bločkov, ktoré, podľa prieskumu, využíva 37% domácností.

3. Odložte si 10 % z príjmov

Toto číslo by malo predstavovať minimálnu sumu, ktorú si každý mesiac odložíte zo svojej výplaty. Výška čiastky, ktorú si pravidelne chcete sporiť, by mala mať formu trvalého príkazu na Vami určený sporiaci účet.

 „Napriek nízkym úrokovým sadzbám sa sporiť oplatí, a to nielen kvôli tomu, aby sme si vytvárali finančnú rezervu. K zhodnocovaniu našich úspor totiž v súčasnosti prispieva aj skutočnosť, že ceny na Slovensku nerastú. Po zohľadnení inflácie nám teda investované peniaze aj reálne zarábajú,“ hovorí analytička Poštovej banky, Jana Glasová.

4. Nenechávajte si väčšie sumy na bežných účtoch

Na bežných účtoch sa peniaze takmer vôbec nezhodnocujú, nakoľko úrokové sadzby na týchto typoch účtov sú takmer nulové. Výhodnejšie a určite aj bezpečnejšie je finančné prostriedky zhodnocovať napríklad na termínovaných vkladoch, odkiaľ nie je tendencia peniaze neustále vyberať a míňať. „Najobľúbenejšie medzi domácnosťami sú pritom termínované vklady s viazanosťou do 1 roka, na ktorých mali našinci ku koncu augusta uložených až takmer 5,8 mld. EUR, čo predstavuje necelú pätinu z celkových vkladov. Nasledovali termínované vklady s viazanosťou nad 2 roky, na ktorých mali Slováci uložených 4,4 mld. EUR. Priemerná dohodnutá ročná úroková miera pritom na termínovaných vkladoch (bez ohľadu na dobu viazanosti) predstavovala ku koncu augusta necelých 1,4 %,“ dodáva analytička.