Tak výhodné podmienky v hypotékach ešte neboli

Ceny nehnuteľností postupne rastú, nie však úrokové sadzby hypotekárnych úverov.

Ponúkané úrokové sadzby sú najnižšie v histórii slovenských bánk a pravdepodobne aj najnižšie od vzniku hypotekárneho trhu na Slovensku. V priebehu marca vstupuje do platnosti nová legislatíva, ktorá umožňuje predčasne splatiť hypotéku za maximálny poplatok 1 % z výšky úveru. Prichádza tak najlepšie obdobie refinancovať menej výhodnú hypotéku. Táto mimoriadna ponuka je platná nielen pre refinancované, ale aj nové hypotéky.

„Ceny nehnuteľností už zase postupne rastú, nie však úrokové sadzby hypotekárnych úverov. Táto situácia však nebude trvať večne. Teraz je najlepší čas na kúpu vlastného bývania alebo na zníženie splátok na hypotéku, ktorú už splácate. A to aj keď vám tento rok nekončí fixácia úrokovej sadzby. Od 21. marca môžete predčasne splatiť menej výhodnú hypotéku v inej banke s  poplatkom najviac vo výške jedného percenta zo zostatku úveru, takže na refinancovaní výrazne ušetríte a zabezpečíte si výhodné splátky vašej hypotéky,“ hovorí Giovanni Guidi, riaditeľ retailového bankovníctva UniCredit Bank

Odporúčame klientom zistiť si, o koľko by ich úverová splátka mohla byť nižšia. Tí, čo splácajú druhý a ďalší rok fixácie, majú vyššie sadzby, aké by dostali teraz. Je dôležité si prepočítať, o koľko vychádza nová splátka nižšie pri pôvodnej dĺžke splatnosti úveru. Do úvahy treba zobrať aj poplatky k účtu, z ktorého klient úver platí.