Toto je pravda o rýchlych pôžičkách

Mikropôžička  podobne ako liek vám môže pomôcť ale aj uškodiť, píše špecialistka Salve Mária Chrastinová.

Peniaze sú neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Jednu skupinu tvoria klienti, ktorí majú príjmy vyššie ako výdavky a majú možnosť odložiť si  časť peňazí na horšie časy. Ale neurobia to, lebo sú až chorobne závislí na rôznych akciách, reklamách, nových produktoch, značkových veciach a to v nich vyvoláva potrebu kúpiť si produkt, službu, aj keď to nepotrebujú. Len aby boli „iní“ ako je ich okolie. A možno míňajú aj budúce „tušené“ peniaze.

Druhú skupinu tvoria klienti, ktorým výdavky v jednom mesiaci neprimerane narastú napr. nedoplatok za plyn, elektrickú energiu a pod.  Nedisponujú žiadnou finančnou rezervou, ktorá by im vyliečila boľavé miesto. Banku nemôžu osloviť z dôvodu neakceptovateľných príjmov- napr. pracujú na dohodu.

A tak obe skupiny klientov siahajú po rýchlych peniazoch, ktoré im dočasne vylepšia ich finančnú situáciu a tým je „sms pôžička, mikropôžička“.

Mikropôžička, áno. Ale...

Na slovenskom trhu pôsobí veľké množstvo nebankových spoločností, ktoré sa zaoberajú poskytovaním nebankových pôžičiek a majú licenciu od Národnej banky Slovenska. Na rozdiel od minulosti sa podmienky sprísnili a tak získanie takejto pôžičky bez registra a overovania žiadateľa z hľadiska bonity nie je možné.

Niektoré menšie nebankové pôžičky /tzv. mikropôžičky/ napr. rýchle online alebo SMS pôžičky sa dajú získať u niektorých poskytovateľov aj bez dokladovania príjmu na špeciálnom tlačive najčastejšie do 24 hodín alebo takmer ihneď, a to aj bez poplatkov za vybavenie či s 0% úrokom. Rozdiel medzi najdrahším a najlacnejším úverom je niekoľko desiatok eur na splátku, preto je dobre si jednotlivé ponuky najskôr porovnať. Hlavnou výhodou je jednoduché vybavenie. Stačí vyplniť potrebné údaje a počkať si na schválenie. Rovnako rýchlo budete mať peniaze na svojom účte. Doba splatnosti je maximálne 30 dní .

Nevýhody rýchlych pôžičiek

Nevýhodou je, že Ročná percentuálna miera nákladov /RPMN/ - celkové náklady spojené s pôžičkou, sú oveľa vyššie ako na bankových produktoch. RPMN sa pohybuje od 20% a viac. Do výpočtu sa zahŕňa nielen úroková sadzba ale všetky poplatky, ktoré nie sú malé za požičané čiastky, poplatky za predĺženie doby splatnosti a riziko neznámych sankcií pri zahraničných poskytovateľoch.

Ďalšou nevýhodou je krátka doba splatnosti – od 5 až maximálne 30 dní.    

Mikropôžička  podobne ako liek vám môže pomôcť ale aj uškodiť, ak si nepreštudujete pred podpisom zmluvné podmienky. Na Slovensku ešte nie je  finančná gramotnosť na takej úrovni, aby sa obyčajný človek dokázal  vyvarovať  pred všetkými úskaliami, ktoré sú s pôžičkou spojené. Dajte si pozor hlavne na dodržanie dátumu splatnosti. Aj malé peniaze sa vedia predražiť.  Svedčia o tom každoročne vyhlásené exekúcie na majetok dlžníka a poukazujú na to, že zadĺžiť sa nie je až tak ťažké.

Mikropôžičky majú zmysel do 500 Eur, pokiaľ prekročia túto sumu, sú veľmi drahé a prehrávajú boj s bankovými produktmi.

Akceptovateľnou voľbou je, ak si je klient istý, že dokáže splatiť pôžičku v stanovenej lehote.

Nemal by však takýmto produktom splácať iný dlh alebo kartu.

Namiesto rýchlej pôžičky si nájdite finančného poradcu

Slováci za svetovým priemerom  zaostávajú vo finančnej gramotnosti a preto sa nedostatočne dokážu zorientovať v nepriehľadných bankových  a nebankových reklamách jednotlivých produktoch a v zmluvných podmienkach . Preto je dobré mať na svojej strane odborníka – poradcu, ktorý vám bude v takýchto situáciách nápomocný. Z dlhodobého hľadiska dobre pozná vašu osobnú a rodinnú finančnú situáciu.

Trúfnem si povedať,  že ak má človek dobrého finančného poradcu, s ktorým má vybudovaný  vzťah založený na vzájomnej dôvere,  tak sa  nikdy  nemôže dostať do situácie, že bude využívať produkt „mikropôžička“. V prípade neočakávaných výdavkov  alebo výpadku príjmu si vďaka radám svojho poradcu bude v dostatočnom predstihu každý mesiac  odkladať  určitú sumu peňazí  zo svojho príjmu na vytvorenie  finančnej rezervy, ktorá bude slúžiť ako vankúš.

Ak potrebujete rady ohľadom úverov, kontaktujte nás tu

Mária Chrastinová

Najčastejšie rieši klientom bývanie cez hypotéky a znižuje im mesačné splátky na existujúcich formou refinancovania.

Viac od autora →