Toto je zaručený spôsob, ako prísť o peniaze. Stačí jedna rada a nemusí sa to stať

Majte na zreteli, že ak pre niekoho požičiate peniaze z banky, tak v ktoromkoľvek momente na splácanie zostanete sami, píše špecialistka Salve Slavka Mráziková.

Karol a Fero boli už od detstva nerozluční kamaráti. Najviac ich bavili autíčka. Neskôr sa obaja vyučili za automechanikov a aj sa spolu zamestnali v miestnej autodielni. Karol mal povahu „dobráčiska“ a aj jeho prístup k práci bol zodpovednejší ako Ferov. Fero žil život „naplno“ a preto mal vždy akosi „hlbšie do vrecka“. Neraz sa stalo, že Fero si od Karola požičal pár eur, hlavne pred výplatou. Vždy mu však všetko vrátil.

Zadĺžiť sa pre iných

Jedného dňa prišiel Fero za Karolom s podnikateľským plánom otvoriť si vlasnú autodielňu. Na to však Fero potreboval peniaze. Priznal sa Karolovi, že z mladíckej nerozvážnosti kedysi prestal splácať mobil a momentálne je pre banku ako žiadateľ o úver „neakceptovateľný“. Požiadal teda Karola, aby si vzal úver on na seba a dohodli sa, že Fero mu bude každý mesiac posielať sumu vo výške splátky na jeho účet. A tak si Karol požičal 20-tisíc eur, ktoré odovzdal Ferovi.

Spočiatku Fero pravidelne posielal Karolovi peniaze na účet, ale neskôr začal so splátkami meškať až napokon prestal posielať úplne. Karol si bol vedomý, že daný dlh musí platiť on, ak nechce mať problémy s bankou.

Ak beriete pôžičku pre niekoho iného, spíšte medzi sebou zmluvu.Ak beriete pôžičku pre niekoho iného, spíšte medzi sebou zmluvu.

Koho je to dlh?

Medzičasom si Karol našiel priateľku, oženil sa a čakali rodinu. Keďže si potreboval vyriešiť bývanie požiadal Fera, aby mu vrátil celú sumu, ktorú mu je dlžný. Tu však dostal „studenú sprchu“. Ferovo podnikanie skrachovalo a naviac mu Fero chrstol do tváre, že on s Karolovou pôžičkou nemá nič spoločné. Zmluvu v banke predsa podpísal Karol!

Na každodennom poriadku

S podobnými prípadmi sa stretávam často, najmä rodičia si berú úvery na seba, aby pomohli deťom. Alebo partneri, ktorí ešte len začínajú svoj vzťah. Po čase sa rozídu a už je problém. Podobne je to aj v prípade rozvádzajúcich sa manželov, kedy práve pri rozvodovom konaní vyjde najavo, že partner si požičal peniaze bez toho, aby o tom vedel ten druhý, prestane splácať a zrazu je exekúcia na svete!

Na splácanie zostanete vždy len vy

Rodičia, partneri, kolegovia, kamaráti, ak vás váš blízky požiada, aby ste si kvôli nemu vzali úver, snažte sa zabudnúť na citové väzby a dobre zvážte do čoho idete. Majte na zreteli, že v ktorom koľvek momente na splácanie zostanete sami. Ak skutočne uvažujete o možnosti požičať si peniaze pre niekoho iného, odporúčam vám, aby ste medzi sebou spísali zmluvu, ktorou v prípade problémov budete vedieť preukázať, že ste dotyčnej osobne poskytli pôžičku. Jej nesplácanie potom rieši občianskoprávny súd. Rozhodnutie o vrátení peňazí sa dá potom vynútiť aj v exekučnom konaní.

Ak ste v dlhoch a potrebujete poradiť, kliknite SEM

Slavka Mráziková

Zaoberá sa komplexným riešením rodinných financií. Jej špecializáciou je financovanie bývania a investície.

Viac od autora →