Trh sa čistí. Nebankové spoločnosti prestávajú poskytovať úvery

Zmeny v zákone o spotrebiteľských úveroch sprísnili činnosť a podnikanie nebankových spoločností na Slovensku. Niektoré z nich sa rozhodli preto ukončiť poskytovanie úverov.

Nebankové spoločnosti sa zameriavajú najmä na tých klientov, ktorí nemajú možnosť požičať si peniaze v banke, či už kvôli nízkemu príjmu alebo preto, že boli nezamestnaní. Píše portál webnoviny.sk

 Avšak legislatívne zmeny v zákone o spotrebiteľských úveroch z konca minulého roka sprísnili maximálne možné úroky. Zakázali aj doplnkové služby. Pokiaľ nebankové spoločnosti ponúkajú doplnkové služby, napríklad upozornenie textovou správou na nasledujúcu splátku alebo splácanie v hotovosti, nemohli si ich už samostatne účtovať. Zmeny v novele zákona sa dotkli viacerých nebankoviek.

 Spoločnosť Ferratum Bank p.l.c. informovala, že momentálne neposkytuje nové úvery, ale naďalej bude poskytovať servis svojim existujúcim klientom a bude vyberať splátky úverov na základe existujúcich zmluvných záväzkov.

 Pred niekoľkými mesiacmi sa týmto smerom vydala aj spoločnosť Provident, ktorá uviedla, že po posúdení dopadu nových zmien v legislatíve na ich podnikanie, sa rozhodli ukončiť poskytovanie úverov.

 A neboli jediní, viaceré nebankovky prerušili poskytovanie svojich služieb či zvažujú ďalšie kroky svojho podnikania na Slovensku. Ako napríklad aj firma Fair Credit. Avšak vplyv pocítili aj Telervis Plus či Profi Credit.