Úroky pôjdu opäť dole, až na minimum

Nikdy nebol lepší čas požičať si na auto, zrekonštruovať bývanie, či zakúpiť nehnuteľnosť...

Európska centrálna banka ohlásila výrazné posilnenie rozbehnutého tlačenia peňazí. Na minulotýždňovom zasadnutí zvýšila mesačný objem zo súčasných 60 miliárd až na 80 miliárd eur, čím značne predčila očakávania. „Aktuálne zmeny sú citeľne silnejšie, ako trh očakával. Ukazuje sa, že Európska centrálna banka sa po skúsenostiach z decembra snaží znovu získať naštrbenú dôveru. Následkom už sú tlaky na oslabenie eura,“ komentuje John Hardy, hlavný menový stratég Saxo Bank.

Hlavnou úlohou tlačených eur je rozbeh hospodárstva Európskej Únie pomocou lacných úverov. Zároveň centrálna banka zrazila základnú úrokovú sadzbu z úrovne 0,05% na rovnú 0. Teraz už firmy nebudú mať problém s financovaním svojich projektov ako napríklad stavby diaľnic, výstavbu fabrík, či otvorenie si vysnívaného baru. To je spojené s tvorbou nových pracovných miest, čo začne pozitívne vplývať na spotrebu tovarov a služieb, ktoré musia tieto firmy dodať. Vytvorí to reťazovú reakciu, v ktorej lacné úroky naštartujú celú ekonomiku.

Odvrátenou stranou nadbytočného tlačenia peňazí je hrozba vysokej inflácie. Už teraz ľudia, ktorí investovali do akciových či indexových dôchodkov, musia čeliť prepadom od mínus 1,9% do 14,4%.