Ústava garantuje iba dôchodok. Všetko ostatné je na nás
Každý jeden človek by si mal začať odkladať časť svojho dnešného príjmu na svoj budúci príjem, píše Erika Hadbávna.
V uplynulých dňoch prišlo mojej mame rozhodnutie zo Sociálnej poisťovne o zvýšení starobného dôchodku od 1. januára 2016. V odôvodnení jej píšu, že starobný dôchodok bol zvýšený o 1,90 EUR mesačne. Rozmýšľam, ako veľmi jej týmto štát pomohol. Čo si môže ako dôchodkyňa, po tridsiatich rokoch odpracovaných v školstve, za túto sumu a oproti minulému roku, dovoliť navyše? Azda jednu cestu z Prešova do Košíc autobusom, čokoládu k meninám pre vnučku?
Čo vám nik nezaručí
Listy takéhoto znenia dostala v januári väčšina dôchodcov. Ak by ste sa ich opýtali, či si takto predstavovali po finančnej stránke svoj zaslúžený odpočinok, určite by ste dostali odpoveď, že nie. A niektorí by vám určite potvrdili, že ak by o tejto skutočnosti vedeli, spravili by potrebné kroky k tomu, aby jeseň ich života prebiehala dôstojnejšie. Dnes ešte veľa ľudí žije v predstave, že sa o nich na dôchodku štát postará. Áno, naša ústava nám síce garantuje nárok na dôchodok, ale nikde nám negarantuje jeho výšku. Priemerný dôchodok na Slovensku je 410,98 EUR a v takejto výške ho aj tak nedostávajú všetci.
Pripravte si dôstojnú penziu
Ako sa však hovorí, všetko zlé je na niečo dobré, a takéto oznámenia zo Sociálnej poisťovne dnes pomaly, ale isto, začínajú ľuďom v aktívnom veku otvárať oči a zamýšľať sa nad tým, ako budú žiť na dôchodku. Začínajú hľadať iné spôsoby, ako sa na starobu pripraviť. My, ako spoločnosť Salve im v tom vieme pomôcť, zorientovať sa v spleti sporivých produktov nastaviť ich finančné programy tak, aby čo najviac vedeli eliminovať finančný šok, keď jedného dňa dostanú spomínané rozhodnutie o výške ich dôchodku.
Každý jeden človek by si mal začať odkladať časť svojho dnešného príjmu na svoj budúci príjem. Tak ako to povedal bývalý český prezident a ekonóm Václav Klaus: „Na dôchodok sa nemáme poistiť. Dôchodok, nie je neočakávaná udalosť, o dôchodku vieme, že jedného dňa príde. Na dôchodok si máme sporiť.“
Lepší zajtrajšok? Lepší dôchodok
A preto začnite už dnes premýšľať o možnostiach na zabezpečenie vášho budúceho života, ja aj moji kolegovia vám vieme s týmito otázkami pomôcť.