Úver, ďalší úver, problém. A čertovo kolo sa začína točiť

Zatiaľ čo pri oprave auta si netrúfame otvoriť ani kapotu bez prítomnosti odborníka, pri riešení a plánovaní finančnej budúcnosti sa rozhodujeme neuveriteľne rýchlo, píše manažérka Salve Zuzana Vráblová. 

 Väčšina ľudí venuje svojej práci alebo podnikaniu osem až dvanásť hodín denne kvôli peniazom, istote, svojim snom a cieľom. Keď sa však majú rozhodnúť, čo s nimi ďalej, častokrát v krátkom čase dokážu peniaze minúť.

Čertovo kolo

V duchu hesla, veď nejako bolo, nejako bude, roztočia čertovo kolo. Ľudia si najprv zoberú spotrebný úver na veci, ktoré nepotrebujú, a potom, keď už chcú riešiť dôležitejšie veci, ako napríklad bývanie, je to už ťažšie. Na každú bolesť sa nájde liek a na každý problém riešenie, ale na ceste k finančnej slobode potrebuje človek nájsť toho správneho odborníka. Poslaním odborníkov na financie je pomôcť človeku sa zorientovať a vybrať si to riešenie, ktoré cíti, že mu najviac pomôže.

Tri odporúčania pre známu

 V jeden horúci júlový deň som na prechádzke s deťmi v meste stretla známu. Pri snahe o komunikáciu som videla jej vrásky. Netrvalo dlho a porozprávala mi, že sú v koncoch, majú veľa úverov, nestíhajú ich splácať a že si nevie poradiť s tým, ako ďalej. Samozrejme som jej ponúkla stretnutie, aby sme našli vhodné riešenie. Aj sa nám ho podarilo nájsť a ja som jej dala tieto tri odporúčania:

  1. Úver refinancovať, čím sa zníži mesačná splátku, zmenší sa síce finančné zaťaženie rodiny, ale ani po niekoľkých rokoch nebudú mať žiadne odložené peniaze a ich situácia sa nezmení.
  2. Refinancovať a navýšiť úver tak, aby bola zachovaná pôvodná splátka. Keďže ľudia ľahšie splácajú ako sporia, navýšenú sumu by si odložili.  
  3. Refinancovať úver a ušetrené peniaze na mesačnej splátke si odkladať. Tak, či tak boli zvyknutí platiť danú sumu a vytvoriť si tak finančnú rezervu, napr. na nové auto.  

Čo myslíte, ktorú možnosť si vybrala?

 Je fascinujúce, že kým pri oprave auta by si niektorí netrúfli otvoriť ani kapotu bez prítomnosti odborníka, pri riešení a plánovaní finančnej budúcnosti sa rozhodujú až veľmi rýchlo.