Úverová jar

Špecialistka Salve Mária Chrastinová o tom ako na jar prekvitá refinancovanie úverov...

V banke som si nechtiac vypočula rozhovor klienta s bankovým poradcom. Klient mal záujem financovať kúpu nehnuteľnosti. Bankovému poradcovi položil len jednú otázku: „Vie mi banka poskytnúť úver na bývanie s úrokovou sadzbou 1,19%?“

Jej odpoveď bola:“NIE“. Klient sa zodvihol zo stoličky a  odišiel z banky. Nedal poradcovi možnosť, aby mu vysvetlil PREČO „NIE“.

Klientom v ušiach rezonuje len úroková sadzba, ktorú počuli v reklame. Na prvý pohľad je  zaujímavá. Klient však musí spĺňať ďalšie podmienky  ako je  poistenie úveru ,poistenie nehnuteľosti a domácnosti a atď..

Jarné obdobie je  obdobím, kedy sa prebúdza príroda zo zimného spánku.

Je to najkrajšie obdobie a príroda nám ponúka neskutočnú scenériu rôznych farieb kvetov a stromov.

Jar je charakteristická aj tým,  že banky  vyštartovali s masívnou kampaňou na  úvery na bývanie ako aj refinancovanie skôr poskytnutých úver po zavedení opatrení NBS od 21. 3. 2016. Svedčia o tom rôzne reklamné ponuky v médiách. Napr. kampaň Uni Credit Bank, a.s. – „Múdrejší teraz prestúpi“ – hypoúver od 1,19 % p.a. VÚB, a.s –  „Hypotéka s príspevkom– ÚS od 1,49 %. - s nižšími splátkami sa lepšie pláva“ Takto by sme mohli pokračovať s reklamnou ponukou aj z iných bankách.

Aká je reakcia ľudí na reklamné ponuky? Je potrebné ich rozdeliť do dvoch skupín.

Jednú skupinu tvoria kienti, ktorí uvažujú nad kúpou nehnueľnosti, nad výstavbou  nad rekonštrukciou alebo modernizáciou nehnuteľnosti.

Tejto skupine by som odporučila – teraz je ten správny čas na úver na bývanie . Slovenská ekononika vykazuje dobré čísla v raste priemernej mzdy , poklese nezamestnanosti, v ekonomickom raste. Inflácia je na nule. Zvyšuje  sa dopyt po novom bývaní, ceny nehnuteľností sú na predkrízových úrovniach, vznikajú nové realitné projekty a je lepšia dostupnosť úverov - najnižšie úrokové sadzby v histórií ekonomiky.

Druhú skupinu tvoria klienti, ktorí už majú poskytnutý úver na bývanie v niektorej banke. Na tieto úvery sa vzťahuje opatrenie NBS  o úveroch na bývanie od 21. 03. 2016  – stanovenie maximálneho poplatku za predčasné splatenie úveru mimo výročia fixácie vo výške 1 %. /resp. oprávnené náklady banky/. Zákon umožňuje klientom splatiť mimoriadnú splátku na úvere vo výške 20 %  k dátumu podpisu úverovej zmluvy  alebo 1krát za kalendárny rok . Zákon ukladá bankám povinnosť overovať príjem. Už im nebude stačiť príjem na bankovom účte, ktorý nemusí byť podložený pracovnou zmluvou.  Hypotéky s vysokým podielom výšky úveru k hodnote nehnuteľnosti /LTV medzi 90 % a 100%/ z ponuky bánk nemiznú úplne, ale ich podiel od apríla 2016 bude len vo výške 15 % z celkového objemu poskytnutých úverov.

Ak sa však rozhodnete refinancovať úver určite Vám odporúčam nasledné kroky:

  1. najskôr kontaktovať svojho sprostredkovateľa, ktorý vám sprostredkoval úver v danej banke
  2.  požiadať financujúcu banku o prehodnotenie  úrokovej sadzby  Ak ponuka z banky  bude zodpovedať Vašim očakávaniam ušetríte si čas a náklady, ktoré sú spojené s refinancovaním úveru /poplatok za predčasné splatenie úveru, spracovateľský popatok, poplatok za kataster, znalecký posudok a pod./
  3. ak sa rozhodnete využiť ponuky konkurečných bánk  stačí pre porovnanie výhodnosti ponuky využiť kalkulačku na prepočet, ktorá Vám poskytne obraz o tom, či vôbec máte uvažovať o refinancovaní  svojho úveru

V oboch prípadoch je potrebné dať šancu odborníkovi - spotredkovateľovi, ktorý  disponuje analýzou úverových ponúk z jednotlivých bánk . On pozná nielen A ale aj B -  aké bankové produkty si musí klient kúpiť aby mal úrokovú sadzbu OD

Najnižišia sadzba na trhu nemusí znamenať najlacnejší úver.

 

 

Mária Chrastinová

Najčastejšie rieši klientom bývanie cez hypotéky a znižuje im mesačné splátky na existujúcich formou refinancovania.

Viac od autora →